21. czerwca jest ŚWIATOWYM DNIEM JOGI. A czy będzie ona odpowiednią aktywnością dla seniorów?
Niby lekkie, delikatne ćwiczenia, jednak jak spojrzeć na zaawansowane pozycje joginów – na pewno wymaga lat praktyki niezwykłej elastyczności oraz…. ZDROWIA.
Jednak jak w każdym sporcie – receptą na dobre samopoczucie, aktywność i nie przesadzenie zarazem jest oczywiście umiar i trening pod okiem specjalisty.
TAK – joga jest gimnastyką dla seniorów. Oczywiście nie wszystkie jej wersje i nie dla każdego. Zawsze pamiętajmy o konsultacji z lekarzem i rodziną, zanim zaczniemy ćwiczyć z naszymi seniorami. Dobrym pomysłem będzie zaproszenie instruktora do domu podopiecznego, by ten po zapoznaniu się z historią dolegliwości osoby starszej dobrał odpowiedni zestaw ćwiczeń i stopień ich natężenia.
Joga świetnie łączy lekką gimnastykę ciała z gimnastyką umysłu – głębokie oddechy podczas ćwiczeń jogicznych uspokajają umysł i wspierają skupienie, a medytacja – nieodłączna przy jodze sprzyja relaksacji.
Do jogi potrzebujemy tylko wygodnego stroju, maty i kawałka podłogi, czy trawy w ogródku. Seniorzy siedzący na wózku mogą wykonywać proste ćwiczenia oddechowe i statyczne, to też forma treningu ?
Joga dla starszych – korzyści
Wraz z wiekiem mięśnie stają się napięte i mniej elastyczne, a stawy zaczynają sztywnieć. Wynika to między innymi ze zmian degeneracyjnych w organizmie i z ograniczonej aktywności fizycznej, której osoby starsze często unikają. Joga zapewnia szereg korzyści zdrowotnych:
- sprzyja podtrzymywaniu prostej postawy ciała,
- wzmacnia mięśnie oraz poprawia samopoczucie,
- poprawia krążenie krwi,
- wspiera przywracanie naturalnej ruchomości stawów,
- łagodzeni bóle stawów i kręgosłupa,
- zwiększa samoakceptację.
Dodatkowo jeśli nasi seniorzy ćwiczą w grupie (specjalne grupy seniorskie 60+) sprzyja to ich rozwojowi socjalnemu i dobremu samopoczuciu, chęci i zadowoleniu z życia, przeświadczenia, że mają jeszcze coś do zrobienia, jakiś cel.
Joga jest taką formą ruchu, która dzięki przyjmowaniu wygodnych i angażujących całe ciało pozycji, rozluźnia napięte mięśnie stopniowo rozmasowuje zastygłe i obolałe stawy seniorów.
Ma też dobroczynny wpływ na psychikę – wahania nastroju, stany depresyjne maleją przy regularnych ćwiczeniach, bo senior nie koncentruje się na bodźcach zewnętrznych, które powodują u niego negatywne emocje, a na „wnętrzu” – (techniki oddechowe i medytacyjne stosowane w jodze).
Badania na trenujących jogę wykazały, że regularne ćwiczenia pomagają w akceptacji niełatwych sytuacji, a u badanych zaobserwowano niższy poziom stresu w porównaniu grupą, która nie podejmowała ćwiczeń.
Techniki relaksacyjne i oddechowe obniżają też ciśnienie tętnicze. Oprócz tego poprawiają wydolność organizmu, ponieważ senior uczy się prawidłowego oddychania, dostarcza płucom więcej powietrza i zwiększa tym samym ich pojemność. Warto także wspomnieć, że joga pozytywnie wpływa na pracę narządów wewnętrznych oraz usprawnia proces trawienia pokarmów.
Joga dla seniora – bezpieczne pozycje
W jodze dla seniorów bezpieczne będą wszystkie POZYCJE STATYCZNE – czyli tzw. asany stojące, siedzące i leżące. Jeśli nie ma przeciwwskazań w postaci dużych zaburzeń równowagi, nagłych skoków ciśnienia i osteoporozy w wysokim stadium osoby starsze mogą regularnie uprawiać tę aktywność fizyczną. Niemniej jednak zawsze rozpoczęcie ćwiczeń należy uprzedzić konsultacją z lekarzem i/lub fizjoterapeutą.
W jodze bardzo ważne jest branie pod uwagę możliwości ruchowych swojego ciała oraz uważne wsłuchiwanie się w to, co sygnalizuje. Jeśli więc podczas treningu występują dolegliwości takie jak ból mięśni i stawów lub ograniczenia ruchowe, to należy przerwać ćwiczenie i wybrać inne , w którym senior będzie czuć się komfortowo.
Do najlepszych i najbezpieczniejszych ćwiczeń jogi dla starszych podopiecznych będą:
- Ćwiczenie oddechowe
- Ćwiczenie odciążające kręgosłup
- Ćwiczenia rozluźniające całe ciało
a w ostatniej kolejności dla już praktykujących i bardziej zaawansowanych seniorów:
- Ćwiczenia dynamiczne
Pamiętajmy też, że aby joga była skuteczna, senior musi sam się na nią cieszyć i wykonywać ją z chęcią, jako alternatywę dla ćwiczeń rehabilitacyjnych czy siedzenia przed telewizorem ? Nic na siłę..