Gorsze samopoczucie, ryzyko odwodnienia i chorób cieplnych. Kiedy wysokie temperatury dają się we znaki, opieka osobami w podeszłym wieku staje się jeszcze trudniejsza. Co można zrobić, aby latem zadbać o ich bezpieczeństwo? Zobacz kilka praktycznych wskazówek, jak sprawować opiekę nad seniorem podczas upałów.
Opieka nad seniorem podczas upałów
Osoby po 65. roku życia są szczególnie narażone na przykre dolegliwości zdrowotne podczas fali upałów. Trzeba zachować ostrożność zwłaszcza jeśli podopieczny zmaga się z chorobami przewlekłymi oraz przyjmuje kilka rodzajów lekarstw równocześnie – tym bardziej, jeśli mogą zwiększać stan przegrzania organizmu lub blokować pocenie się.
Dlaczego to właśnie osoby w podeszłym wieku radzą sobie gorzej latem? Ma to związek ze zmniejszonymi możliwościami ich organizmu, który nie potrafi już tak skutecznie jak kiedyś bronić się przed gorącem. W takich przypadkach regulacja temperatury ciała poprzez pocenie się jest niewystarczająca. Równocześnie ich mechanizm odczuwania pragnienia jest często dużo słabszy. Jeśli natomiast nie przyjmują dostatecznie dużej ilości płynów nawet wtedy, kiedy intensywnie się pocą, mogą narazić się na poważne konsekwencje zdrowotne. Co zrobić, aby temu zaradzić? Jak powinna wyglądać opieka nad seniorem podczas upałów i o czym koniecznie trzeba pamiętać? Podpowiadamy.
Latem zostajemy w domu?
Nawet latem osoba starsza powinna pozostać aktywna oraz przebywać na świeżym powietrzu. Lepiej jednak, aby nie wychodziła z domu w okolicach południa. Codzienne spacery przenieście więc na wieczór lub poranek, kiedy pogoda nie jest tak dokuczliwa. Nawet wtedy pamiętajcie, aby właściwie zabezpieczyć się przed słońcem, a w ciągu dnia zadbać o warunki wewnątrz domu podopiecznego. Jak to zrobić?
- Wietrzcie pomieszczenia i otwierajcie okna tylko w nocy i od razu po wstaniu, kiedy temperatura jest niższa. W ciągu dnia zasłaniajcie je zasłonami lub żaluzjami.
- Pamiętaj, że nawet latem noce potrafią być chłodne. Lepiej, żeby podopieczny nie zasypiał przy otwartym oknie. Jak sprawować opiekę nad seniorem podczas upałów? Przede wszystkim dobrze zaopatrzyć się w miernik temperatury oraz wilgotności i regularnie sprawdzać warunki, które panują w jego sypialni, pokoju dziennym i kuchni.
- Osoba starsza powinna przebywać w najzimniejszym pokoju w mieszkaniu, również podczas snu. Wszystkie stroje, nie tylko te wyjściowe, powinniście też zamienić na bardziej odpowiednie – lekkie, przewiewne i stworzone z naturalnych tkanin.
- Pomocne podczas wyjątkowej gorączki mogą okazać się chłodne prysznice i kąpiele oraz moczenie stóp w zimnej wodzie.
Przeczytaj również: Pielęgnacja ciała seniora – o czym należy pamiętać
Co osoba starsza powinna jeść w ciepłe dni?
Choć o odpowiednie odżywianie warto dbać przez cały rok, to właśnie latem dieta ma największe znaczenie dla kondycji podopiecznego. Aby uchronić go przed odwodnieniem dopilnuj, aby pił przynajmniej dwa litry wody w regularnych odstępach czasu. Nawet jeśli akurat nie odczuwa pragnienia, powinien wypić chociaż kilka łyków. Możesz dodać do niej cytrynę i listki mięty, a nawet odrobinę miodu, aby nieco poprawić jej smak.
Dobrym pomysłem jest przygotowanie większej ilości picia w dzbanku. Schłodzona (ale nie bardzo zimna!) zielona herbata lub melisa będzie smacznym dodatkiem do posiłków i skutecznie zastąpi gotowe, słodzone soki i gazowane napoje. Niedopuszczalne są również kawa, mocna herbata oraz alkohol, które mają działanie odwadniające.
Dowiedz się więcej: Odwodnienie u seniora
Co senior powinien jeść, a czego lepiej się wystrzegać? Latem sprawdzą się chłodniki i lekkie zupy, sałatki oraz dania na bazie chudego, grillowanego mięsa i warzyw. Wszelkiego rodzaju fast foody, słodycze i słone przekąski możecie natomiast zamienić na jogurty naturalne z dodatkiem sezonowych owoców.
Jak ubrać seniora latem?
Wbrew pozorom latem ubieranie osoby starszej w ciuchy, które odsłaniają zbyt wiele partii ciała jest niewskazane. Odzież powinna być lekka, w jasnych kolorach, uszyta wyłącznie z naturalnych tkanin. Zawsze, kiedy wychodzicie z domu, zadbaj też o nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem.
Prawidłowa opieka nad seniorem podczas upałów to nie tylko troska o zawartość jego garderoby, ale również… szafki z butami. Niestety, wciąż bardzo wiele osób starszych chodzi w nieodpowiednio dobranym obuwiu. Latem warto postawić na specjalne, zapachowe wkładki oraz oddychające, stworzone z naturalnych materiałów sandały. Chcesz, aby łatwiej było je zakładać i zdejmować? Wybieraj modele zapinane na rzep. A dla niektórych podopiecznych najlepsze będą elastyczne, ortopedyczne modele z jak najmniejszą ilością przeszyć i łączeń, które nie spowodują bolesnych otarć.
Przeczytaj również: Ubieranie seniora – o czym trzeba pamiętać
Upał a domowa apteczka podopiecznego
Warto pamiętać, że długotrwała ekspozycja na ciepło może obniżać efektywność leków, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z antybiotykami, insuliną i środkami stosowanymi w nagłych przypadkach. Jak powinno się je przechowywać latem? Po pierwsze postaraj się stosować do wskazówek podanych na opakowaniu. Większość preparatów powinna być przechowywana w temperaturze nie przekraczającej 25 stopni Celsjusza. Nie martw się jednak, jeśli przez kilkanaście godzin leżały w nieco cieplejszym otoczeniu. Przez dzień lub dwa nie powinny stracić swoich właściwości. Obawiasz się, że zaszkodzą seniorowi? Na wszelki wypadek sprawdź, czy kapsułki stały się bardziej lepkie, mają zmieniony kształt, kolor lub zapach.
Dopilnuj, aby na co dzień tabletki i syropy pozostawały w ciemnym i suchym miejscu, z dala od źródeł ciepła. Niektóre z nich warto włożyć do lodówki. Uważaj przy tym, aby nie trafiły na najzimniejszą półkę i starannie oddziel je od napojów oraz żywności. Nadal masz wątpliwości, jak obchodzić się z nimi latem? Spróbuj poprosić o pomoc Waszego lekarza lub farmaceutę.
Pierwsza pomoc latem
Pierwszymi symptomami, które wskazują na złe samopoczucie seniora, są zaczerwienienie, suchość skóry oraz pojawienie się niewielkich, twardych grudek. Interwencja lekarza lub pogotowia będzie natomiast konieczna, jeśli podopieczny skarży się na zawroty i bóle głowy, mdłości, zaburzenia nastroju i osłabienie, ma konwulsje lub podwyższoną temperaturę.
Co robić podczas oczekiwania na zespół ratunkowy? Przede wszystkim przenieś osobę starszą w chłodne miejsce oraz ułóż ją na plecach z nogami i miednicą uniesionymi wyżej niż tułów lub na boku, jeśli straciła przytomność. Ponownie zmierz temperaturę i spróbuj nieco ochłodzić jej ciało. Zwilż jej twarz, ręce i nogi, ułóż chłodne kompresy w okolicy szyi, pach i pachwin i delikatnie spryskuj ją wodą. Pod żadnym pozorem nie podawaj jej aspiryny ani paracetamolu!
Bardzo ważne, aby udzielić jej pomocy od razu po pojawieniu się sygnałów ostrzegawczych, kiedy sytuacja jeszcze nie jest tak poważna. Opiekunka powinna uważnie obserwować zwłaszcza te osoby starsze, które cierpią na demencję lub inne choroby, które mogłyby utrudnić dostrzeżenie bólów głowy i innych alarmujących przypadłości.