Wyjeżdżasz do seniora, który musi pozostawać w łóżku? Poznaj kilka ważnych zasad, które należy stosować w codziennej opiece.
Zadbaj o komfort podopiecznego
Całodzienne leżenie w łóżku nie wpływa pozytywnie na samopoczucie. Dlatego zadbaj o to, by podopieczny mógł cieszyć się komfortowymi warunkami. W jaki sposób? Regularnie zmieniaj pościel i wietrz pomieszczenie. Upewnij się, że łóżko jest w odpowiedniej pozycji. Przytulną atmosferę wprowadzą także świeże kwiaty w pokoju. Staraj się, by sypialnia seniora nie była miejscem przygnębiającym, ale pełnym życia, wokół którego odbywają się codzienne czynności. Dzięki temu podopieczny nie będzie czuł się wyobcowany, a świeże powietrze i światło dzienne będą pozytywnie wpływać na jego nastrój.
Utrzymuj nienaganną higienę
Dotyczy to także higieny samego podopiecznego i jego otoczenia. Wprowadź rytuał codziennej pielęgnacji, najlepiej w godzinach porannych. Pamiętaj przy tym o kilku ważnych zasadach:
- Zawsze informuj podopiecznego o planowanym zabiegu oraz o każdej czynności jaką zamierzasz wykonać.
- Przed rozpoczęciem higieny ciała umyj ręce i zdejmij biżuterię.
- Pamiętaj o empatii i delikatności, wykazuj cierpliwość i chroń prywatność seniora.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Nie wykonuj zabiegów bezpośrednio po przewietrzeniu pokoju. Wstrzymaj się także z otwieraniem okna bezpośrednio po czynnościach pielęgnacyjnych.
- Szanuj przyzwyczajenia i życzenia podopiecznego.
- Zachęcaj seniora, by samodzielnie wykonywał niektóre czynności, jeśli nie sprawia mu to problemu. Chodzi o to, by aktywizować podopiecznego i wspierać jego mobilność.
Zadbaj także o czyste otoczenie seniora. Od razu wymieniaj poplamione prześcieradło i pościel.
Wprowadź drobną aktywność fizyczną
Zabiegi pielęgnacyjne to nie jedyna okazja, by wprowadzić aktywność do życia seniora. W zależności od jego stanu zdrowia i możliwości zachęcaj podopiecznego do drobnej gimnastyki, którą może wykonywać na siedząco lub na leżąco. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem lub bliskimi seniora i upewnij się jakie czynności będą dla niego bezpieczne i najskuteczniejsze.
Zapobiegaj odleżynom
To bardzo ważne w przypadku osób leżących. Odleżyny mogą doprowadzić do powstania bolesnych i trudnych w leczeniu ran, a tym samym – pogarszać nastrój i zdrowie seniora. Oto trzy sposoby na ich skuteczne zapobieganie:
- Profilaktyka odleżyn zaczyna się już od zabiegów pielęgnacyjnych. Pamiętaj, by szczególnie ostrożnie obchodzić się ze skórą podopiecznego. Zrezygnuj z gąbek, które nie schną dobrze, a znajdujące się w nich fragmenty martwego naskórka sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Zamiast pocierać skórę w celu jej wysuszenia stosuj delikatny dotyk – nie będziesz uszkadzać naskórka. Stosuj specjalne preparaty z panthenolem i olejkiem migdałowym, które poprawią elastyczność skóry, odżywią ją i zwalczą drobne ustroje.
- Druga ważna zasada to regularna zmiana pozycji leżącego. Najlepiej jeśli będzie to następowało co 2-3 godziny. W zależności od możliwości podopiecznego zachęcaj go do siadania w łóżku i na jego krawędzi oraz do korzystania z wózka, a także do wspomnianej wyżej gimnastyki.
- Koniecznie obserwuj ciało seniora. Jeśli zauważysz zaczerwienienie naskórka postaraj się maksymalnie odciążyć tę okolicę, by zapobiec powstaniu rany. Stosuj podkładki, poduszki i materace przeciwodleżynowe. Jeśli podopieczny ich nie ma, porozmawiaj z jego rodziną, by mu je zapewnili.
Poznaj sposoby na bezpieczne obchodzenie się z seniorem
To ważne, by przed rozpoczęciem opieki zebrać jak najwięcej informacji o tym jak obchodzić się z osobą leżącą. Poćwicz z bliską osobą bezpieczną zmianę pozycji ciała, unoszenie na łóżku, sadzanie na jego krawędzi, przemieszczenie na krzesło lub wózek inwalidzki. Jak wykonać każdą z tych czynności krok po kroku dowiesz się z naszego Poradnika Opiekunki, który od nas otrzymasz. Możesz go także pobrać w zakładce O nas.
Zorganizuj podopiecznemu czas
Osoby przykute do łóżka nie mogą cieszyć się wieloma aktywnościami. Często czują się odosobnione i niepotrzebne, co przekłada się na spadek ich samopoczucia. Upewnij się, że Twój podopieczny nie spędza długich godzin przed telewizorem. Bądź jego towarzyszem. Oto kilka podpowiedzi jak zorganizować mu czas:
- grajcie w karty i gry planszowe – to popularna forma aktywności w Niemczech;
- rozwiązujcie wspólnie krzyżówki i łamigłówki – pozwolą seniorowi zapobiegać demencji;
- rozmawiaj z podopiecznym – pytaj o jego życie, doświadczenia, oglądajcie wspólnie zdjęcia, to dobre ćwiczenie dla mózgu i sposób na nawiązanie bliższej więzi;
- czytajcie wspólnie gazetę lub książkę – poćwiczysz swój niemiecki, a podopieczny będzie mógł wykonać kolejną czynność w Twoim towarzystwie;
- wykonujcie prace manualne – kartki, ozdoby świąteczne, bukiety kwiatów, które później będą ozdabiać pokój.
Osoby leżące w łóżku to duże wyzwanie dla opiekunek. Jeśli jednak zasięgniesz informacji odpowiednio wcześnie i dobrze przygotujesz się do sprawowania opieki zauważysz, że nie jest to aż tak trudne. Jako opiekun czy opiekunka możesz na tym także skorzystać. Z pewnością rozwiniesz swoje umiejętności. Będziesz mieć okazję do ćwiczenia języka dzięki rozmowom z seniorem, a tym samym – do nawiązania głębszej więzi i czerpania znacznie większej satysfakcji ze swojej pracy.