Długie wieczory, ograniczona ilość światła słonecznego i niskie temperatury utrudniają seniorom funkcjonowanie w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowym wyzwaniem mogą być częste przeziębienia i ogólne osłabienie organizmu. Jak pomóc osobie starszej przetrwać ten trudny czas?
Dieta na rozgrzanie
Choć o odpowiednie odżywianie warto dbać niezależnie od pory roku, w zimowych miesiącach dieta seniora ma szczególne znaczenie dla poprawienia ogólnej kondycji organizmu. Podstawę posiłków powinny stanowić pełnoziarniste kasze oraz sezonowe warzywa. W chłodne dni warto podawać je na ciepło – gorące potrawy to najlepszy sposób na rozgrzanie organizmu. Równie dobrze sprawdzą się zupy (np. lekki rosół lub zupy-kremy na bazie ulubionych warzyw) oraz tzw. dania jednogarnkowe. Są łatwe w przygotowaniu i można je szybko podgrzać, np. na kolację lub następnego dnia.
Pamiętaj, by zadbać również o to, żeby Twój podopieczny wypijał odpowiednią ilość płynów. Gdy temperatura spada, może nie odczuwać pragnienia i zapominać o odpowiednim nawadnianiu. Możesz zaproponować mu gorące napoje, które dodatkowo rozgrzeją organizm. Dobrym pomysłem jest dodanie do nich imbiru, cytryny oraz miodu, które dostarczą porcji witamin i innych składników odżywczych. Zimą warto postawić również na przyprawy korzenne o działaniu rozgrzewającym i przeciwzapalnym – np. cynamon, kardamon, goździki i kurkumę.
Wsparcie dla odporności
W diecie seniora nie powinno zabraknąć witaminy D. Nasz organizm wytwarza ją pod wpływem słońca, dlatego zimą, gdy promieni słonecznych jest znacznie mniej, trzeba ją dostarczyć z pożywieniem. Można ją znaleźć m. in. w rybach (najlepiej gotowanych, pieczonych lub duszonych), produktach mlecznych oraz olejach roślinnych.
Ponieważ zimowe miesiące mogą stanowić wyzwanie również dla skóry seniora, warto zadbać również o odpowiednią ilość witaminy C. Pomaga ona zwalczać stany zapalne oraz przyspiesza gojenie się ran. Postaraj się uwzględniać w posiłkach paprykę, szpinak, kapustę, pomidory, kalafior i brukselkę.
Jeśli podejrzewasz, że Twój podopieczny cierpi na niedobory witamin i składników mineralnych, skonsultuj się z lekarzem. Być może konieczne okaże się wprowadzenie odpowiednich suplementów. Trzeba jednak ustalić, czy nie będą one miały negatywnego wpływu np. na działanie przyjmowanych przez seniora leków.
Odpowiednia dawka snu
By pomóc seniorowi przetrwać zimowe miesiące, zadbaj o to, by dobrze się wysypiał. W czasie snu organizm regeneruje się i łatwiej mu stawiać czoła niekorzystnym warunkom zewnętrznym. Jeśli Twój podopieczny cierpi na bezsenność, kilka sprawdzonych porad znajdziesz we wpisie Bezsenność u seniora – jak pomóc podopiecznemu.
Różne formy aktywności
Przyjemnie spędzany czas mija szybciej, dlatego pamiętaj, by odpowiednio zorganizować seniorowi zimowe popołudnia. Jeśli stan zdrowia Twojego podopiecznego na to pozwala, nie rezygnujcie ze spacerów – nawet 15-30 minut na świeżym powietrzu może znacząco poprawić samopoczucie. Upewnij się, czy senior ma odpowiednie obuwie – nie tylko ciepłe, ale także wyposażone w antypoślizgową podeszwę, by zminimalizować ryzyko potknięcia.
Również w domu senior może przyjemnie spędzić czas – rozwiązując krzyżówki, układając puzzle lub grając w gry planszowe. Więcej inspiracji znajdziesz we wpisie Jak zorganizować seniorowi wolny czas w domu.
Ubiór dostosowany do warunków
Pamiętaj, że wraz z wiekiem wzrasta wrażliwość na zimno. Oznacza to, że osoby starsze marzną znacznie szybciej. Z drugiej strony nie należy doprowadzić do przegrzania organizmu. Najlepszym rozwiązaniem jest ubiór warstwowy (na tzw. „cebulkę”) – dzięki temu można szybko pozbyć się jednej z warstw, gdy seniorowi zrobi się za ciepło lub włożyć ją z powrotem, gdy zacznie odczuwać chłód.
Dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad możesz pomóc podopiecznemu przetrwać zimowe miesiące. Obserwowanie, jak Twoje wysiłki przynoszą pozytywne rezultaty, pomoże Ci czerpać jeszcze więcej satysfakcji ze swojej pracy.