W związku z pogarszającym się stanem zdrowia i wieloma dolegliwościami, które dotykają osoby w starszym wieku, wizyty u lekarzy (zarówno pierwszego kontaktu, jak i specjalistów) są dla wielu seniorów codziennością. Jako opiekunka z pewnością wielokrotnie będziesz towarzyszyć swojemu podopiecznemu w takich wizytach. Jak się do nich przygotować? O czym musisz pamiętać? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.
Pamiętaj o terminach
Przede wszystkim musisz ściśle przestrzegać terminów wizyt. Pamięć seniorów bywa zawodna, dlatego obowiązek przypominania podopiecznemu o ustalonej dacie badań lub wizyt prawdopodobnie spadnie na Ciebie. Oczywiście w nadmiarze obowiązków łatwo zapomnieć o zbliżającym się terminie lub pomylić godziny – żeby tego uniknąć, starannie notuj wszystkie informacje. Możesz na przykład zapisywać wizyty lekarskie w kalendarzu lub karteczce, którą następnie umieścisz w widocznym miejscu (np. na lodówce). Dzięki temu łatwiej Ci będzie zapanować nad wszystkimi terminami.
Odpowiednio przygotuj się do wizyty
Jeśli dopiero uczysz się obcego języka, warto przed wizytą zapoznać się ze słownictwem związanym ze zdrowiem, częściami ciała oraz badaniami. Ułatwi Ci to komunikację z lekarzem – dzięki temu bez problemu zrozumiesz, co dolega Twojemu podopiecznemu, a także udzielisz lekarzowi rzetelnych, szczegółowych informacji. Nie martw się, jeśli nie uda Ci się zrozumieć wszystkiego – poproś o dodatkowe wyjaśnienia.
Pamiętaj również o tym, by odpowiednio przygotować do wizyty samego pacjenta. Pomóż mu zadbać o higienę. To jednak nie wszystko. Rozpinane ubrania, których nie trzeba ściągać, ułatwią lekarzowi przeprowadzenie badań. Warto porozmawiać z seniorem o jego dolegliwościach jeszcze zanim opuścicie dom – dzięki temu łatwiej Ci będzie wytłumaczyć lekarzowi, na czym polega problem.
Przed wizytą upewnij się, czy masz przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty oraz aktualne wyniki badań. Przydatne może się również okazać spisanie na karteczce wszystkich leków, jakie przyjmuje Twój podopieczny. Możesz także zapisać sobie wszystkie pytania, które chciałabyś zadać lekarzowi specjaliście – dzięki temu o niczym nie zapomnisz.
Działaj po wizycie
Jeśli lekarz zleci dodatkowe badania lub umówi kolejną wizytę, niezwłocznie zanotuj wszystkie niezbędne informacje. Pamiętaj również, by bez zbędnej zwłoki wprowadzić w życie wszelkie zalecenia lekarza – mogą one dotyczyć np. odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, a także zażywania leków o konkretnej porze i w ściśle ustalonej dawce.
Warto również poinformować o stanie zdrowia seniora jego rodzinę. Przekaż im wszystkie niezbędne informację, a także zapewnij, że ze swojej strony zrobisz wszystko, by pomóc ich bliskiemu stosować się do zaleceń specjalistów.
Kiedy warto rozważyć wizyty domowe?
Jeśli Twój podopieczny ma znaczne problemy z poruszaniem się, przebywa wyłącznie w pozycji leżącej lub cierpli na poważne, przewlekłe choroby, prawdopodobnie lepiej będzie umówić wizytę domową. Jeśli jednak stan zdrowia seniora na to pozwala, bez przeszkód możesz zabrać go do odpowiedniej przychodni. Być może uda Wam się wykorzystać tę okazję jako pretekst do krótkiego spaceru i w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym.