Droga Opiekunko i Opiekunie, w tych trudnych czasach pełnych niewiadomych postanowiliśmy zadbać o Twój komfort pracy i samopoczucie, ruszając z nowym cyklem na naszym blogu. Raz w tygodniu będziemy udostępniać wpis zawierający potwierdzone informacje o koronawirusie oraz porady, jak się do nich stosować.
Pierwsza część cyklu poświęcona będzie przejazdom Opiekunek, które będą utrudnione, ale nie niemożliwe. Jeśli zastanawiasz się czy wracać do Polski, koniecznie przeczytaj ten wpis.
Aktualny stan prawny dotyczący przemieszczania się Opiekunek
Od 15 do 25 marca br. (stan wiedzy na 19.03.2020) został wstrzymany ruch samolotowy, kolejowy, a także ruch promem na granicach państwa. Oznacza to, że granicę przekroczyć można tylko samochodem, autokarem, busem albo pieszo. Do przekroczenia granic wyznaczone zostały ponadto wybrane przejścia graniczne.
Przejścia, które można przebyć pieszo:
- Gubin – Guben
- Słubice – Frankfurt nad Odrą
- Kostrzyn nad Odrą – Kietz
Przejścia, które można przebyć samochodem, autokarem lub busem:
- Jędrzychowice
- Olszyna – Forst
- Świecko – Frankfurt
Na granicach można się spodziewać wzmożonych kontroli, a co za tym idzie długich kolejek i kilkugodzinnego oczekiwania. Warto zaopatrzyć się w dodatkowe płyny oraz jedzenie.
Obowiązkowa kwarantanna
Osoby wjeżdżające do kraju zobowiązane są do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by spędzić ten czas w domu, bez kontaktu z innymi osobami, wywieszając na drzwiach lub ogrodzeniu informację o kwarantannie. Nie są to jedyne wytyczne – dokładne zalecenia resortu znajdziesz tutaj: 14 dni kwarantanny.
Pamiętaj: Jeżeli nie masz możliwości odbycia kwarantanny albo obawiasz się zarażenia domowników, powiadom o tym służby graniczne. Otrzymasz informację, gdzie się zgłosić, by spędzić obowiązkowe dwa tygodnie w izolacji.
Realizacje przewozów Opiekunek po 15 marca w praktyce
W obecnej sytuacji najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pozostanie w Niemczech, ewentualna zmiana steli. Tylko w ten sposób nie narazisz się na zarażenie, przebywając wśród innych osób. Jeśli jednak zdecydujesz się na powrót albo chcesz zgodnie z planem wyjechać do Niemiec, oto kilka ważnych informacji:
Przejazdy autokarowe realizuje Sindbad
To największy przewoźnik, który nadal organizuje przejazdy, jednak z dużo mniejszą częstotliwością i tylko w konkretnych miejscowościach do wybranych miejscowości. Zachęcamy do śledzenia profilu facebookowego Sindbad, gdzie znajdziecie bieżące informacje oraz trasy przejazdów. Przewoźnik realizuje w tej chwili tylko przejazdy między północą Polski i północą Niemiec oraz południem Polski i południem Niemiec.
Przejazdy busami
Trudniej znaleźć przewoźnika organizującego transport busami, a ze względu na to, że sytuacja jest dynamiczna, trasy i terminy bardzo często ulegają zmianie. Dla naszych Opiekunek na bieżąco wyszukujemy działające firmy, które realizują przewozy z konkretnego adresu pod wskazany adres. Weryfikujemy także, czy przewoźnik stosuje podstawowe zasady bezpieczeństwa, czyli:
- wyposażają kierowców w termometry elektroniczne mierzące temperaturę ciała pasażerów i sprawdzają ją przed podróżą,
- posiadają na pokładzie busa żele oraz preparaty do dezynfekcji rąk,
- przeprowadzają dokładną dezynfekcję pojazdu po i przed każdą podróżą.
Jeżeli znalezienie takiego busa okaże się niemożliwe, korzystamy z usług Sindbada, ale tylko w drugiej kolejności. W wyjątkowych sytuacjach wprowadzamy również niestandardowe rozwiązania umożliwiające dotarcie na miejsce. Chcesz ruszyć w podróż? Skontaktuj się z nami.
Pakiet dla Opiekunek na czas epidemii
Jako agencja przygotowaliśmy także nasze wewnętrzne rozwiązania, które pozwolą naszym Opiekunkom utrzymać swój poziom zarobków oraz ciągłość zatrudnienia. W czasie kryzysu zdecydowaliśmy o zredukowaniu własnej prowizji i przeznaczeniu części pieniędzy na to, by ciężar ekonomiczny sytuacji nie spadł na Opiekunki.
Oprócz tego każda nasza Opiekunka i Opiekun mogą liczyć na:
- dopłaty dla podróżujących własnym samochodem (ustalane indywidualnie),
- intensywną pomoc w organizacji transportu i stały kontakt z koordynatorem na czas podroży (telefon alarmowy),
- w przypadku braku busa: zorganizowanie taksówek do najbliższych miast/miejsc, z których będzie możliwość odbioru Opiekunki (opłata taksówek nawet na dłuższych trasach w pełni pokrywana jest przez Active Care),
- przejęcie nieoczekiwanych kosztów podroży wynikłych z okoliczności niezależnych, jak np. zamknięcie określonej przestrzeni bądź brak możliwości przejazdu przez granice (w takich sytuacjach firma pozostanie w stałym kontakcie i nie zostawi Opiekunki samej sobie).
Prowadzimy także szeroką politykę informacyjną w postaci regularnych wpisów na naszej stronie, prezentujemy aktualny stan na naszym profilu facebookowym. Zachęcamy do śledzenia wszystkich informacji, a w razie pojawienia się pytań – do kontaktu z naszym biurem.
Porady dla podróżujących
Planujesz przejazd przez granicę polsko-niemiecką. Oto rada, udzielona przez profesora Uniwersytetu Kalifornijskiego, Jonathana Fieldinga, w wypowiedzi dla CNBC:
Jeśli wyjeżdżasz, to umów się wcześniej z kimś znajomym, aby pomógł ci w wypadku nagłej zmiany planu podróży albo konieczności szybkiego powrotu do domu. Nigdy nie możesz być pewien, czy miasto, w którym jesteś lub do którego podróżujesz, nie zostanie odcięte od świata, loty zostaną odwołane, a podróżujący będą poddani kwarantannie.
Miej to na uwadze i pamiętaj o innych środkach ostrożności:
- w miarę możliwości unikaj zatłoczonych środków transportu i miejsc,
- myj ręce tak często jak to możliwe,
- zaopatrz się w środki do dezynfekcji i regularnie stosuj je na dłoniach, jeśli nie masz dostępu do wody i mydła,
- unikaj dotykania gołą dłonią klamek oraz innych powierzchni płaskich,
- nie dotykaj twarzy dłońmi, szczególnie w okolicach ust, nosa i oczu,
- zaopatrz się w odpowiednią ilość wody i jedzenia – czekanie na granicy może się wydłużyć, a dodatkowo w trakcie podróży mogą pojawić się inne trudności, wydłużające jej czas,
- kichaj i kaszl w rękaw – ostatnie wyniki badań wykazały, że możliwość zarażenia innych osób wzrasta u nosiciela, który jeszcze nie wykazał żadnych objawów choroby,
- mierz temperaturę regularnie,
- pij dużo wody – usuwa ona toksyny z organizmu wzmacniając odporność organizmu.
Zachowaj wszelką ostrożność. Dbaj o siebie, ale także o osoby z Twojego otoczenia. W razie komplikacji w podróży, kontaktuj się z naszym biurem: (75) 644–08–36; (75) 641–01–82.