W artykule dotyczącym przejazdów Opiekunek w czasie epidemii koronawirusa informowaliśmy o utrudnieniach związanych z przywróceniem kontroli granicznych w okresie od 15 do 24 marca. Dziś aktualizujemy te informacje i analizujemy wprowadzone wczoraj ograniczenia oraz ich konsekwencje na przejazdy do i z Niemiec.
Przedłużenie kontroli granicznych
Wprowadzenie wzmożonej kontroli granicznej miało być działaniem tymczasowym i początkowo miało trwać do 24 marca. Szef MSWiA zdecydował o wydłużeniu tego terminu do 13 kwietnia 2020 r.
Rozporządzenie ministerstwa w tej sprawie znajdziecie TUTAJ
Dobrą informacją dla podróżujących jest to, że kolejki na przejściach granicznych są w tej chwili znacznie krótsze niż jeszcze kilka dni temu.
Czy ilość osób jadących busem będzie ograniczona?
Sporo niepewności i kontrowersji wokół przewozów Opiekunek do Niemiec wywołało jedno z wprowadzonych wczoraj, tj 23 marca 2020 r., ograniczeń w przemieszczaniu się, które ma obowiązywać do 11 kwietnia.
Premier Morawiecki zapowiedział, że w środkach publicznego transportu, takich jak autobus czy tramwaj, tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta.
Wczoraj późnym wieczorem pojawiło się Rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie, które doprecyzowuje, że chodzi o środki publicznego transportu zbiorowego wg art. 1a ust. 4 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r .
Przypominamy, że w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym przewóz o charakterze użyteczności publicznej definiowany jest jako „powszechnie dostępna usługa w zakresie publicznego transportu zbiorowego wykonywana przez operatora publicznego transportu zbiorowego w celu bieżącego i nieprzerwanego zaspokajania potrzeb przewozowych społeczności na danym obszarze”;
Ponadto: operator publicznego transportu zbiorowego to „samorządowy zakład budżetowy oraz przedsiębiorca uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób, który zawarł z organizatorem publicznego transportu zbiorowego umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego, na linii komunikacyjnej określonej w umowie.”
Oznacza to, że prywatne busy nie są objęte tymi ograniczeniami.
Sindbad zawiesza połączenia
Jednocześnie informujemy, że jeden z największych przewoźników podał oficjalne oświadczenie o wstrzymaniu przewozów z dniem 29 marca 2020 r. Sindbad swoją decyzję poparł drastycznym spadkiem ilości podróżujących osób na trasach międzynarodowych, a także troską o bezpieczeństwo kierowców, pilotów oraz ich bliskich.
Ostatni kurs do Niemiec realizowany będzie w środę, 25 marca, na linii Frankfurt i Aachen oraz w czwartek, 26 marca, na linii Monachium, a do Polski odpowiednio w Piątek, 27 marca, i w sobotę, 28 marca.
Nadal kursują małe busy, chociaż część z nich zawiesiła działalność. Niektóre zmieniły plan tras i częstotliwość wyjazdów.
Ograniczona ilość miejsc siedzących
Warto pamiętać także o tym, że niektórzy przewoźnicy będą ograniczać miejsca siedzące. Na tę chwilę nie wiadomo jaka będzie skala tego zjawiska, jednak trzeba liczyć się ze wzrostem cen biletów nawet o 100%.
Przykładem jest Osobus, który po rozporządzeniu z 24 marca wydał oświadczenie o ograniczeniu ilości osób w transporcie zbiorowym ze względu na bezpieczeństwo pasażerów. Zapowiedział jednocześnie wzrost kosztów przewozów.
Nie oznacza to, że każdy przewoźnik zastosuje podobne rozwiązania – w praktyce środki ostrożności wprowadzane przez firmy organizujące przejazdy będzie się różnić. W tej chwili jednak przepisy nie zobowiązują przewoźników do stosowania takich środków ostrożności.
Opiekunki Active Care, które planują w najbliższym czasie międzynarodowe podróże, prosimy o kontakt z naszym biurem.