Niemiecki sztab kryzysowy zdecydował, że cała Polska należy do strefy ryzyka. Od 24 października br. osoby przyjeżdżające do Niemiec muszą zastosować się do nowych procedur.
Polska w strefie ryzyka. Sprawdź: lista stref objętych ryzykiem według Instytutu Roberta Kocha
Nowe procedury dla podróżujących do Niemiec
Zgodnie z nowymi przepisami, osoby wjeżdżające do Niemiec z obszaru ryzyka powinny odbyć 14-dniową kwarantannę, chyba, że okażą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Test może zostać wykonany w Polsce lub w Niemczech. Do momentu jednak, kiedy osoba podróżująca ze strefy ryzyka, nie będzie mogła okazać wyniku negatywnego, powinna podporządkować się wymogom kwarantanny.
Opiekunki wyłączone z obowiązku wykonania testu?
Od momentu ogłoszenia nowych przepisów, w środowisku Opiekunek pojawił o się sporo pytań, dotyczących obowiązku przeprowadzenia testów. Wątpliwości zwiększył fakt, że do tej pory Opiekunki znajdowały się w grupie osób, wyłączonych z ogólnych zasad kwarantanny. Wyłączenie to zostało podtrzymane w najnowszym Rozporządzeniu wzorcowym, dotyczącym zasad kwarantanny z 14 października br. (źródło: Wzorcowe rozporządzenie w sprawie środków kwarantanny dla przyjeżdżających i wyjeżdżających podróżnych w celu zwalczania koronawirusa).
Treść Rozporządzenia wskazuje na Opiekunki jako grupę osób zwolnionych z odbywania kwarantanny. Konsekwencją takiego założenia jest fakt, że przeprowadzenie testu i uzyskanie wyniku negatywnego nie jest warunkiem koniecznym do zwolnienia z kwarantanny – oczywiście tylko wtedy, kiedy brak jest symptomów chorobowych.
Obowiązkowe jest natomiast posiadanie dokumentu potwierdzającego przynależność do grupy zwolnionej z obowiązku kwarantanny (tzw. Passierschein), a także poinformowanie właściwego Gesundheitsamtu o przyjeździe na teren Niemiec. W naszej firmie realizujemy ten obowiązek, wysyłając do właściwego urzędu formularz podróży, tzw. Aussteigekarte.
Rozporządzenie wzorcowe a poszczególne landy
Niestety problem z Rozporządzeniem wzorcowym jest taki, że poszczególne kraje związkowe mają określony czas na dostosowanie regulacji do założeń ogólnych (w tym przypadku planowana data to 8 listopada br.). Do tego czasu obowiązują przepisy, obowiązujące w każdym z landów (źródło: Konferencja Kanclerza Federalnego z szefami rządów krajów związkowych 14 października 2020 r.).
I tutaj sprawa z obowiązkowymi testami dla opiekunek się komplikuje, bo regulacje dla landów nie są jednolite. Na ten moment w 7 z 16 landów przeprowadzenie testów jest wymagane, a w niektórych, aby uzyskać zwolnienie z kwarantanny, należy test powtórzyć po 5 dniach.
Regulacje dotyczące kwarantanny i testów dla poszczególnych landów. STAN NA DZIŚ:
„Strefy białe”
Nie ma obowiązku wykazania negatywnego wyniku testu ani kwarantanny, chyba że odpowiedni Gesundheitsamt skieruje na bezpłatny test w Niemczech (zapis dotyczy Opiekunek i Opiekunów osób starszych).
Obowiązuje w rejonach:
- Hessen
- Niedersachsen
- Bremen
- Rheinland-Pfalz
- Saarland
- Sachsen
- Thüringen
- Baden-Württemberg
- Bayern
„Strefy czerwone”
Test i/lub kwarantanna są wymagane także dla Opiekunek i Opiekunów osób starszych. W zależności od landu, obowiązują dwa standardy:
1) Opiekunka po przyjeździe odbywa 14-dniową kwarantannę i w razie pojawienia się symptomów ma obowiązek zgłosić się do Gesundheitsamt. Alternatywnie może przedstawić negatywny wynik testu molekularnego, zaświadczenie lekarskie w języku niemieckim, a po 5 dniach przeprowadzić drugi test. W tym drugim scenariuszu, do momentu uzyskania drugiego, negatywnego wyniku testu, Opiekunka musi stosować się do zasad kwarantanny.
Obowiązuje w regionach:
- Schleswig Holstein
- Mecklenburg-Vorpommern
2) Opiekunka wykonuje obowiązkowy test molekularny i przedstawia zaświadczenie w języku angielskim lub niemieckim. Alternatywnie odbywa 14-dniową kwarantannę, a w razie pojawienia symptomów, zgłasza się do Gesundheitsamt.
Obowiązuje w regionach:
- Brandenburg
- Berlin
- Hamburg
- Nordrhein-Westfalen
- Sachsen-Anhalt
O wszelkich zmianach w regulacjach będziemy informować na bieżąco.