Osoby starsze potrzebują pomocy Opiekunki nawet podczas rutynowych, codziennych czynności, zwłaszcza jeśli zmagają się z problemami zdrowotnymi lub są mniej mobilne. Wbrew pozorom, nawet wybór i nakładanie kolejnych elementów garderoby może powodować wiele trudności. O czym trzeba pamiętać podczas ubierania seniora? Podpowiadamy!
Ubieranie seniora – kiedy wsparcie Opiekunki jest niezbędne?
Proces starzenia oznacza stopniowe pogarszanie się ogólnej sprawności, powracające bóle kręgosłupa, kłopoty z pochylaniem czy też trzęsące się dłonie. Dodatkowym wyzwaniem podczas ubierania seniora są choroby lub niepełnosprawności. Kiedy ciało odmawia Twojemu podopiecznemu posłuszeństwa, a proste, codzienne procedury, takie jak zakładanie bielizny, sznurowanie butów lub zapięcie guzików zaczynają stanowić problem, potrzebna jest delikatna, cierpliwa pomoc Opiekunki.
Całkowite wyręczanie seniora nie jest jednak wskazane, chyba że mamy do czynienia z osobą starszą leżącą. Szczególnie istotna jest wówczas prawidłowa komunikacja i łagodny, uspokajający dotyk. To dużo łatwiejsze, jeśli osoba starsza współpracuje z Opiekunką i jej stan fizyczny pozwala na samodzielne siadanie lub obracanie się. W przeciwnym wypadku warto zapoznać się z właściwymi technikami, dzięki którym przebieranie będzie przebiegać sprawnie i nie wyrządzi szkody samej Opiekunce.
Aby Twój kręgosłup nie ucierpiał, podczas podnoszenia seniora zachowaj właściwą postawę. Zawsze miej szeroko rozstawione nogi i lekko uginaj kolana. Unikaj skrętów i pochylania się pod obciążeniem oraz długotrwałego pozostawania w nienaturalnej pozycji.
Sprawdź również: Jak zapobiegać odleżynom u osoby starszej?
Strój dzienny seniora
Wygodna, luźna piżama to podstawa. Kłopoty zaczynają się, kiedy osoba starsza nie chce z niej zrezygnować po przebudzeniu i z wielką niechęcią podchodzi do zmiany zestawu nocnego na dzienny. Nawet jeśli rzadko wychodzi z domu, jej ubrania powinny być czyste, schludne i dostosowane do pory dnia. Przebieranie się każdego poranka w bardziej odpowiedni strój poprawi samopoczucie i przygotuje na nadchodzący dzień, dlatego pokaż seniorowi, że dbanie o siebie jest istotne w każdym wieku.
O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim – o przyjemnej w dotyku odzieży, której nie trzeba prasować. Najlepsze są naturalne materiały, które nie uczulają i nie podrażniają. Zamiast zamka błyskawicznego, guzików i zapięć doskonale sprawdzą się spodnie i spódnice na gumkę.
Ubieranie seniora zimą
W sezonie jesienno-zimowym, zwłaszcza kiedy musimy szczególnie uważać na naszą odporność, ubieranie seniora może stanowić wyzwanie. Nieprzyjazne warunki to dodatkowe utrudnienie, które należy wziąć pod uwagę. Przenikliwe zimno czy narażenie na gwałtowne zmiany temperatury wymagają przemyślanych rozwiązań. Doskonale sprawdzi się ubiór „na cebulkę”. Po wejściu do pomieszczenia można wtedy swobodnie zdjąć wierzchnią warstwę. Pod spód zaleca się elementy garderoby, które nie krępują ruchów, ale dobrze przylegają do ciała.
Z czego należy zrezygnować podczas ubierania seniora? Niektóre powszechne nawyki nie są, wbrew pozorom, najbardziej korzystne. Dotyczy to na przykład nylonowych rajstop, które bardzo długo schną i dodatkowo wychładzają organizm. Przypilnuj, aby podopieczna nie zakładała ich pod spodnie! Również podkoszulki z domieszkami sztucznych materiałów trzeba zostawić na inną porę roku.
Co osoba starsza musi mieć na sobie podczas dłuższych zimowych spacerów? Po pierwsze – ubrania z właściwych materiałów, w których skóra nie poci się tak szybko. Klasyczna, przewiewna wełna pozwoli zachować odpowiednią temperaturę. Nie dopuść, aby wychodziła bez poliestrowej lub puchowej, dłuższej kurtki, a także czapki zakrywającej uszy, rękawiczek i szalika! Przydatne są zimowe gadżety wielokrotnego użytku, na przykład ogrzewacze do rąk, które można wsunąć do kieszeni kurtki lub do rękawiczki.
Sprawdź również: Opieka nad seniorem zimą
Ubieranie seniora wiosną i latem
Ubieranie seniora wiosną i latem jest dużo prostsze. Sprawdzą się tutaj lżejsze stroje i wygodne, oddychające buty – na przykład sandały, które dodatkowo nie uciskają stóp. Jest wyjątkowo słonecznie? Zabezpiecz szczególnie narażone, odkryte części ciała i nie przebywaj z osobą starszą na dworze pomiędzy 12 a 15. Nawet podczas krótkich, kilkuminutowych sesji nie zapomnij o nakryciu głowy podopiecznego! Z pomocą przyjdzie też odpowiedni krem z filtrem.
Ubieranie seniora a wspieranie samodzielności
Wkładanie butów, zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł lub przebieranie się to doskonały trening. Ma on szczególne znaczenie nie tylko dla rehabilitacji lub procesu dochodzenia do zdrowia, ale też profilaktyki i fizycznego dobrostanu osoby starszej.
Podobnie jak większe zaangażowanie w proste domowe obowiązki, wykonywanie czynności pielęgnacyjnych na własną rękę to popularna forma aktywizowania seniora. Dodatkowy wysiłek, jaki się z tym wiąże, pomaga utrzymać motoryczną sprawność. Właśnie dlatego warto zachęcać podopiecznego do samodzielności. Reaguj dopiero wtedy, kiedy jakiś element sprawia wyjątkowy kłopot.
Czasami z pomocą mogą przyjść też dostępne na rynku akcesoria. Są proste w obsłudze i wyjątkowo przydatne, jeśli podopieczny chce ubrać się we własnym zakresie. Należą do nich między innymi:
- przyrządy do zakładania rajstop lub skarpet;
- chwytak do ubierania spodni lub bielizny;
- szydełko do zapinania guzików lub zapinania zamka błyskawicznego, który pomoże podopiecznemu cierpiącemu na ból palców, reumatyzm lub artretyzm;
- chwytak do ubrań, takich jak marynarki, swetry czy spódnice, szczególnie polecany osobom z ograniczoną zdolnością ruchową górnej partii ciała;
- przyrząd do zakładania zegarka, bransoletki lub naszyjnika;
- akcesoria do wkładania lub zdejmowania butów – czyli wszelkiego rodzaju składane, regulowane łyżki lub uniwersalny gadżet, który pozwoli na sprawne ściąganie obuwia osobom, które mają problemy z utrzymaniem równowagi lub cierpią na schorzenia kręgosłupa.
Ubieranie seniora – o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Najważniejszy jest umiar! Nie zmuszaj podopiecznego do zakładania rzeczy, które mu się nie podobają, nie są wystarczająco wygodne, cisną i uwierają. Ubieranie seniora nie będzie nieprzyjemne, jeśli wypracujecie własny sposób na eliminowanie podstawowych trudności. Udostępnienie specjalnego sprzętu pozwoli mu cieszyć się większą kontrolą także nad tym aspektem życia i przyniesie długofalowe korzyści.