Pracujesz jako Opiekunka osób starszych? Zdrowy styl życia u Opiekunki to podstawa, więc nie zapominaj o swoich potrzebach! Oto kilka praktycznych wskazówek, jak możesz go wprowadzić.
Zdrowy tryb życia u Opiekunki. Siła przyzwyczajeń
Twoje zdrowie jest w Twoich rękach? Jak najbardziej! Naukowcy są zgodni, że to właśnie codzienne wybory i zachowania mają największy wpływ na nasz organizm. Właśnie dlatego warto zawczasu zmienić swoje nawyki. Dawno przyzwyczaiłaś się do stresu, posiłków jedzonych w biegu lub napiętego harmonogramu? Zaczynasz pracę jako Opiekunka osób starszych w Niemczech i dopiero oswajasz się z nową sytuacją? Istnieje kilka rzeczy, o których dobrze pamiętać, jeśli chcemy zadbać o swoje samopoczucie, mieć więcej siły i lepszą kondycję.
Podstawą zdrowego stylu życia u Opiekunki jest nie tylko odpowiednia aktywność fizyczna i racjonalne odżywianie, ale też umiejętność radzenia sobie ze stresem. Każdego dnia postaraj się równocześnie zadbać o odpowiednią ilość snu. Reaguj na wszystkie symptomy choroby lub przemęczenia. Nie wahaj się też poprosić o wsparcie swoich bliskich, jeśli brakuje Ci sił. Regularny kontakt z rodziną i przyjaciółmi najlepiej pomoże Ci zachować równowagę.
Dowiedz się więcej: Opiekunko, dbaj o siebie!
Jak wprowadzić zdrowy tryb życia? Zacznij od diety
Szczególne znaczenie podczas prób wprowadzenia zdrowego stylu życia u Opiekunki ma wartościowa, dobrze zbilansowana dieta. Jak powinna wyglądać? Oto kilka podstawowych zasad zdrowego odżywiania, które dobrze wziąć pod uwagę:
- Specjaliści podkreślają, że powinno się przyjmować około 1,5 l płynów dziennie. Jak to zrobić? Przede wszystkim wyrób sobie nawyk picia wody nawet wtedy, kiedy nie czujesz pragnienia. Ważne, aby popijać co jakiś czas w trakcie dnia, nawet w małych ilościach. Zrezygnuj też z gazowanych napojów i słodzonych soków. Możesz zastąpić je na przykład przygotowanym wcześniej dzbankiem wody z dodatkiem cytryny i mięty.
- Wszystkie główne posiłki powinny zawierać świeże warzywa, takie jak brokuł, sałata, szpinak, marchew, papryka lub fasola. Przygotowując sałatkę pamiętaj, aby nie korzystać z gotowych sosów, które zawierają bardzo dużą ilość soli. Ważne też, aby zarówno warzywa, jak też owoce były odpowiednio różnorodne, każdy z nich zawiera bowiem inny zestaw składników.
- Co jeszcze warto jeść? Postaw na pełnoziarniste produkty zbożowe, chude przetwory mleczne, jaja, chude gatunki mięsa i ryby, które zawierają więcej składników mineralnych. Tłuszczy natomiast używaj wyłącznie jako dodatków do potraw.
- Nie podjadaj między posiłkami. Zamiast tego jedz częściej, lecz mniejsze porcje.
Przeczytaj również: Dieta osoby starszej – jakie posiłki przygotować dla seniora?
Zdrowy jadłospis – jak pokonać trudności?
Chcesz zmienić sposób odżywiania? Zacznij od małych rzeczy. Zamiast cukru dodawaj do herbaty łyżeczkę miodu, nie dosalaj potraw i zamień słodycze na zdrowsze przekąski, takie jak ulubione owoce. Podawaj wszystkie dania w estetyczny i atrakcyjny sposób, a podczas wspólnych posiłków zadbaj o dobrą atmosferę. W miarę możliwości postaraj się też jeść o stałych porach, co trzy lub cztery godziny i najpóźniej dwie godziny przed snem.
Trzymanie się tych zaleceń może być dość trudne, jeśli Twój podopieczny przyzwyczaił się do gotowych posiłków i źle reaguje na zmiany w jadłospisie. Co zrobić w takiej sytuacji? Nagła rewolucja może go zniechęcić, dlatego spróbuj uzbroić się w cierpliwość. Zaproponuj, że od czasu do czasu ugotujesz coś samodzielnie. Używaj aromatycznych ziół i przypraw, a podczas ustalania listy zakupów delikatnie zasugeruj świeże owoce i warzywa, ciemne, pełnoziarniste pieczywo i wartościowe przekąski. Zwróć uwagę, które spośród zdrowszych przepisów najbardziej przypadły osobie starszej do gustu.
Ruch to podstawa
Aktywność fizyczna przede wszystkim powinna sprawić Ci przyjemność i dodać energii. Jeśli będziesz zmuszać się do ćwiczeń, bardzo szybko stracisz motywację albo zaczniesz wykonywać je w nieodpowiedni sposób. Tymczasem kluczem do sukcesu jest systematyczność oraz prawidłowa technika, która pomoże uniknąć kontuzji.
Na szczęście, masz bardzo wiele opcji. Wyjazd do podopiecznego to doskonała okazja, aby powrócić do dawno zapomnianych zainteresowań. Być może lubiłaś kiedyś pływać albo wybierać się na długie spacery? Szukaj tak długo, aż znajdziesz formę aktywności, która najbardziej Ci odpowiada. Zadbaj też o pozytywne nastawienie.
Za każdym razem, kiedy będziesz miała ochotę trochę odpuścić przypomnij sobie, jakie korzyści niesie ze sobą regularne uprawianie sportu. Większy poziom endorfin i lepsze samopoczucie to dopiero początek. Odpowiednia dawka ruchu zapobiegnie wypaleniu, pomoże walczyć ze stresem, ułatwi zasypianie, pomoże zachować sprawność i poprawić kondycję. Zmniejszy też ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.
Dowiedz się więcej: Jak radzić sobie z wypaleniem w pracy opiekuna?
Co, jeśli nie masz czasu na aktywność?
Musisz być dyspozycyjna przez całą dobę? Pamiętaj, że nawet wtedy masz prawo do chwili dla siebie. W regulacji przerw i czasu wolnego oraz ustaleniu rytmu zmian pomoże Ci koordynator. Czasami warto też ustalić szczegóły bezpośrednio z podopiecznym oraz jego bliskimi. Zadbaj o to, aby odpowiednio zaplanować sobie czas i dobrze wykorzystaj każdy moment, kiedy osoba starsza jest drzemie lub odpoczywa. Możesz też spróbować zachęcić seniora, aby Ci towarzyszył podczas treningu. Znajdź lekką gimnastykę, którą będziecie wykonywać wspólnie. To najlepsze wyjście zwłaszcza wtedy, kiedy przeszkodą na drodze wprowadzenia zdrowego stylu życia u Opiekunki jest właśnie chroniczny brak czasu. O czym warto wówczas pamiętać?
- Każdy trening rozpoczynajcie około dziesięciominutową rozgrzewką, na zakończenie natomiast wykonajcie ćwiczenia wyciszające o niewielkiej intensywności.
- Jeśli nie masz możliwości na bardziej intensywny, skoncentrowany wysiłek około trzy razy w tygodniu, postaw na regularną, umiarkowaną aktywność. Wystarczy pół godziny marszu przy okazji załatwiania sprawunków – najlepiej około pięć dni w tygodniu – aby poczuć się lepiej.
- Ćwiczysz z seniorem? Dopasuj intensywność do jego możliwości i zdrowia. Reaguj też na każdą oznakę bólu lub dyskomfortu. Podczas następnej wspólnej wizyty u lekarza możesz też dopytać, jaka forma aktywności będzie dla podopiecznego najlepsza.
Więcej wskazówek o tym, jak zadbać o zdrową dawkę ruchu, nawet jeśli osoba starsza nie przepada za wysiłkiem znajdziesz w tekście→ Ruch to zdrowie. Jak ćwiczyć z seniorem?