Na naszym profilu facebookowym i kanale YouTube od kilku tygodni możesz znaleźć zajęcia pilates, przygotowane z myślą o Opiekunkach i Opiekunach osób starszych. Ich autorka, Natalia Buczyniak, przygotowała artykuł, w którym wyjaśnia, w jaki sposób ta forma ruchu może pomóc osobom pracującym w opiece. Sprawdź.
Ciało to taka świetna konstrukcja, że naprawiając jedno, możemy jednocześnie usprawnić drugie. Ale również jedno zaniedbanie sprawi, że może ruszyć lawina bólu. Praca siedząca, stojąca lub wymuszająca dźwiganie to niestety najlepsze warunki do tego, aby zastygać w jednej pozycji na długo lub na słabych mięśniach dodatkowo przeciążać kręgosłup. Zatem, by uciekać od tych pozycji warto mieć na uwadze trzy rzeczy: stopy, elastyczny kręgosłup i silne mięśnie głębokie.
Zaczynamy od stóp!
To tam wszystko sie zaczyna – zmęczone nogi, bóle kolan, a nawet kręgosłupa mają swoje źródło w stopach. Stopy są wyjątkowo sprawne, jeśli im na to pozwolimy. Jednak należy pamiętać, że sztywne buty, wąskie czubki, płaska powierzchnia, obcasy to tylko jedne z czynników, które mocno zaburzają gęstość kości stopy, zastygają połączenia nerwowe, cierpi mięśniowo dolna partia nóg.
Podeszwa stopy jest mocno czuciowa. Można porównać to do następnego narządu zmysłu, zaraz po węchu czy wzroku. Stopa zbiera dane non stop, o ile dostarczamy jej różnorodności tych danych. To świetne, że chodząc po wielu nierównych, zróżnicowanych, urozmaiconych, krzywych, prostych, zimnych, ciepłych, ostrych, zaaokrąglonych, wystających, nierównych i stale zmieniających się powierzchniach powoduje, że kości w stopie pracują w naturalnych układach. Drobne połączenia wiązadeł i mięśni spełniają swoje role oraz tym samym tworzą się w mózgu „fotki” i zbierają dane. Układ nerwowy przekazuje obraz do mózgu. Wiemy, na czym stoimy i z czym mamy się zmierzyć. Nośmy wygodne buty, masujmy stopy i chodźmy boso po różnych powierzchniach. To będzie się działo codziennie i naturalnie.
Na załączonym filmie krok po kroku dotleniamy, rozluźniamy stopy. To bardzo ważne. Jest w nich ponad 20 mięśni i ponad 30 wiązadeł. Dlaczego mielibyśmy ich nie ćwiczyć? Niech będą lekkie. Od ustawienia stóp zależy także nasza wyprostowana sylwetka.
Przejdźmy do kręgosłupa
To cudowny pion o złożonej budowie i konstrukcji dziesiątek odcinków oraz połączeń wiązadeł i mięśni. Kręgosłup spełnia pierwszoplanową rolę w sprawności ruchowej. Pilates mawiał, że jesteś tak młody, jak młody jest Twój kręgosłup.
Najważniejsza rzeczą, którą powinniśmy wiedzieć o kręgosłupie jest to, że ma on NATURALNE, fizjologiczne krzywizny i nie należy ich na siłę prostować i usztywniać. Znany jest Wam kręgosłup w subtelnej linii litery S? Taki właśnie powinien być. Każdy kręgosłup to też inna historia każdego z nas. Nosimy w nim także stres, pośpiech, lęki i emocje.
Krzywizny (czyli np. zaokraglony odcinek piersiowy, wklęsły odcinek lędźwiowy) mają znaczenie, bo m.in.:
- łagodzą i amortyzują wstrząsy przy bieganiu, podskokach, nagłych upadkach,
- ułatwiają dźwiganie,
- przesuwają środek ciężkości, skracając linię siły oporu,
- pionizują ciało.
Na kręgosłup działają siły ściskające i rozciągające, ścinające i skrętne. Jedną z większych, nieprzerwanie trwających sił, jest grawitacja. Ona stale ściska nasz kręgosłup. Dlatego ważne jest, by raz lub kilka razy dziennie, jeśli mamy taką możliwość, po prostu położyć się na twardej podłodze. Zmienić oddziaływanie tej grawitacji na słup naszego kręgosłupa. Dla przypomnienia kręgosłup możemy:
- zginać w przód,
- prostować,
- zginać bocznie,
- skręcać.
Jednak za dnia, gdy zastygamy w jednej pozycji, stojącej czy siedzącej, kręgosłup sztywnieje. Zobacz na filmie, jakich ruchów brakuje naszym kręgosłupom. On aż prosi o takie ruchy!
I trzecia rzecz. Silne mięśnie głębokie
Jedna z największych mocy Pilates. Gorset, otulający nasz brzuch, to mięśnie, których praktycznie nie widać, a robią największą robotę. Są kwintesencją harmonijnej i wyprostowanej sylwetki oraz poprawnej postawy i braku bólu.
Mięśnie głębokie chronią kręgosłup przed urazami, nadają nam stabilizację, są składową balansu i równowagi ciała.
Ich dobry tonus i aktywność wpływa na naszą wytrzymałość. Zatem możemy lepiej podnosić, dźwigać bez urazów i bólu, jesteśmy przygotowani na nagłe zmiany ustawień w ciele, np. gdy nagle się przewrócimy, potkniemy.
Przygotowane filmy zapewnią podstawową gimnastykę możliwą do wykonania w domu, bez specjalnego przygotowania. Ulga i radość gwarantowana 🙂
Natalia Buczyniak
Śledź profil facebookowy Active Care i zasubskrybuj nasz kanał YouTube, by być na bieżąco.
Szukasz inspiracji i porad, dotyczących zdrowia? Zajrzyj na profil facebookowy Natalii >> Spine Move Pilates – Natalia Buczyniak.