Wiek i postępujące ograniczenia zdrowotne sprawiają, że podopieczni więcej czasu spędzają w domu. Odpowiednio dostosowane otoczenie może przyczynić się do utrzymania ich niezależności i poprawy jakości życia. Zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczną i ergonomiczną przestrzeń w mieszkaniu seniora? Poznaj kilka praktycznych wskazówek dla każdej Opiekunki.
Wyjątkowe potrzeby mieszkaniowe seniorów
Mniejsza mobilność, typowe choroby przewlekłe i uciążliwe dolegliwości. Środowisko, w którym na co dzień przebywa osoba starsza powinno zaspokajać jego podstawowe potrzeby, umożliwiać zachowanie większej samodzielności i poprawiać funkcjonowanie. Jak tego dokonać? Zanim przejdziesz do działania sprawdź, z jakimi problemami i ograniczeniami zdrowotnymi boryka się Twój podopieczny. Specjalnych warunków wymagają zwłaszcza seniorzy z niepełnosprawnością, mający problemy z poruszaniem się i zmianą pozycji lub cierpiący na zaburzenia wzroku.
Na co jeszcze warto się przygotować? Osoby starsze mają osłabioną odporność, przez co są bardziej wrażliwe na szkodliwe czynniki, na przykład jakość powietrza, kurz lub agresywne środki chemiczne. Ciężko też znoszą wahania temperatury i przeciągi. Właśnie dlatego jednym z pierwszych kroków, jakie powinna podjąć Opiekunka jest dopilnowanie, aby najbliższe otoczenie seniora pozostawało wolne od alergenów, wywietrzone, ciepłe i odpowiednio nasłonecznione.
Przeczytaj również: Senior z niepełnosprawnością – jak opiekować się osobą starszą na wózku
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Chociaż dotyczy domów osób w każdym wieku, kwestia bezpieczeństwa nabiera szczególnego znaczenia właśnie w przypadku osób starszych. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim przestrzeń powinna być tak urządzona, aby zminimalizować ryzyko potknięć, upadków oraz innych zdarzeń niebezpiecznych dla zdrowia. Równocześnie Opiekunka musi być w stanie szybko zareagować i mieć ułatwiony dostęp do podopiecznego.
Poza podstawowymi udogodnieniami zwróć w tym celu uwagę na nawyki seniora i sposób, w jaki korzysta z przedmiotów codziennego użytku. Dopilnuj, aby nigdy nie zamykał drzwi wewnętrznych na klucz, nawet jeśli ma taką możliwość. Usuń też z zasięgu wzroku łatwo tłukące się naczynia, ozdoby i dekoracje. Na co jeszcze zwracać uwagę?
Przemieszczanie się
Nawet osoba starsza z poważnie ograniczoną mobilnością powinna być w stanie bez większych problemów przemieszczać się w obrębie własnego domu. Co może zrobić Opiekunka, aby jej to ułatwić? Po pierwsze, warto usunąć możliwe przeszkody i nierówności, takie jak chodniki lub dywany, przewody oraz wystające progi. W przypadku tych ostatnich warto poprosić o pomoc bliskich podopiecznego, którzy mogą na przykład zainwestować w dedykowane listwy przypodłogowe. Zadbaj też o stan nawierzchni. Senior nie powinien chodzić po śliskiej lub mokrej podłodze. Szczególnie w łazience dobrym pomysłem bywają maty antypoślizgowe. Na rynku dostępne są też specjalne taśmy, dzięki którym można zabezpieczyć m.in. strome schody, stopnie i podwyższenia.
Bardzo ważna jest też możliwość podparcia się. W przypadku utraty równowagi sporą pomocą mogą okazać się meble. Z tego powodu warto na samym początku sprawdzić, czy wszystkie szafy, szafeczki, blaty, stoły i komody nadal są wystarczająco stabilne i nie wymagają wymiany. Jeśli sytuacja tego wymaga, możesz zasugerować przymocowanie uchwytów i poręczy nie tylko w okolicach łóżka, wanny lub prysznica, ale również na korytarzu i w innych strategicznych częściach domu podopiecznego. Pamiętaj, że każde pomieszczenie, a zwłaszcza ciągi komunikacyjne, powinno być też prawidłowo oświetlone. Pomoże to m.in. prawidłowo ocenić trasę i odległość.
Sprawdź także: Profilaktyka upadków u seniora
Sprzęty i wyposażenie
Jak zadbać o bezpieczną i ergonomiczną przestrzeń w mieszkaniu seniora? Dopilnuj, aby przedmioty i akcesoria, z których korzysta najczęściej były łatwo dostępne i znajdowały się na wysokości, która nie wymaga ani schylania się, ani wspinania. To samo dotyczy dostępu do klamek, gniazdek elektrycznych, przełączników oświetlenia, mebli oraz sprzętów. Na ostrych krawędziach mebli można natomiast umieścić specjalne zabezpieczenia.
Uwaga! Mieszkanie podopiecznego nie powinno być zagracone, szczególnie jeśli zmaga się on z dysfunkcją wzroku lub niepełnosprawnością. Zwracaj więc uwagę, aby na co dzień nie przeszkadzały mu żadne niepożądane, przypadkowo porozrzucane przedmioty. Wszystkie podstawowe urządzenia i różnego rodzaju niezbędniki muszą natomiast znajdować się w jednym, ściśle określonym miejscu, w którym osoba starsza może je znaleźć na własną rękę.
Przeczytaj również: Opieka nad niewidomym lub słabowidzącym seniorem
Jak zadbać o bezpieczną i ergonomiczną przestrzeń w mieszkaniu seniora?
Otoczenie przyjazne osobie starszej to coś więcej niż funkcjonalne gadżety i dodatki. Ogromne znaczenie ma również komfort podopiecznego, który może być szczególnie wrażliwy na hałasy lub temperaturę, ruch i wilgotność powietrza. Bywa, że ma również zaburzone poczucie ciepła lub zimna. Dlatego czasami warto postawić na rozwiązania, które umożliwią kontrolowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, na przykład dodatkowe, przenośne grzejniki.
Jak zadbać o bezpieczną i ergonomiczną przestrzeń w mieszkaniu seniora? W sezonie jesienno-zimowym Opiekunka powinna zwrócić uwagę na potrzebę nawilżenia powietrza, a w okresie letnim – na lekkiego przewiewu oraz ograniczenia zbyt intensywnego światła słonecznego, na przykład przy użyciu żaluzji lub zasłon. Sprawą kluczową jest też stała wymiana powietrza oraz utrzymanie środowiska w czystości.
Wyjeżdżasz do osoby starszej z niepełnosprawnością? Na szczęście z całą pewnością zastaniesz już na miejscu najważniejsze udogodnienia, takie jak odpowiednio duże pole manewrowe, drzwi o prawidłowej szerokości oraz specjalnie przystosowany i zabezpieczony zlew. Kluczowe znaczenie ma natomiast codzienna obserwacja zachowania seniora. Spróbuj zaobserwować, co mu przeszkadza lub utrudnia funkcjonowanie. Na tej podstawie będziesz mogła zaproponować wprowadzenie pewnych zmian lub zakupienie innych elementów wyposażenia.