Bóle kręgosłupa, mięśni czy stawów to najczęstsze zdrowotne zagrożenia, na jakie narażone są osoby opiekujące się osobami starszymi. Jak je zniwelować? Jak zadbać o swoje ciało pracując w opiece? Sprawdź.
Ergonomia w pracy Opiekuna osób starszych
Pierwszym i najważniejszym elementem, który pozwoli ograniczyć ryzyko chorób, jest stosowanie się do zasad ergonomii w pracy Opiekuna. Są to przyzwyczajenia, które odpowiednio wdrożone pozwolą na odciążanie mięśni podczas pracy oraz na unikanie przeciążeń. To szczególnie ważne, kiedy mamy do czynienia z seniorem wymagającym transferu.
Jak bezpiecznie przenosić seniora? Sprawdź we wpisie: Bezpieczne unoszenie i sadzanie osoby starszej – krok po kroku
Warto przy tym odnotować, że ergonomia to szerokie pojęcie i szukając odpowiedzi na to, jak zadbać o swoje ciało pracując w opiece, należy wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak dieta czy wygodne obuwie oraz ubranie. Ergonomię można zwiększać także organizując sobie wygodną przestrzeń do pracy.
Więcej o ergonomii pracy w opiece przeczytasz we wpisie: Jak dbać o swoje ciało w pracy Opiekuna osoby starszej
Zdrowe ciało – Ćwiczenia dla Opiekunek
Równie istotnym czynnikiem jest aktywność fizyczna. W Active Care zachęcamy Opiekunki i Opiekunów do podejmowania ruchowych wyzwań, które pozwolą usuwać napięcie, a przy tym redukować stres. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nad kondycją fizyczną trzeba pracować, a obowiązki związane z opieką nie zawsze pozwalają na wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu na ćwiczenia.
Dlatego zaprosiliśmy do współpracy trenerkę, Natalię Buczyniak, która przygotowała doskonale już znany naszym Opiekunom i Opiekunkom cykl: Pilates dla Opiekunek.
Podsumowanie pierwszej części cyklu znajdziesz tutaj: Pilates dla Opiekunek. Jak dbać o swoje zdrowie pracując w opiece?
Cierpisz na bóle pleców, a Twoim największym wyzwaniem jest niegarbienie się? Koniecznie poznaj wyprosty i ich zdrowotne właściwości we wpisie: Czy na zawsze musimy być zgarbieni?
Zaletą treningów z Natalią jest to, że Opiekunki i Opiekunowie mogą je wykonywać w dowolnym momencie – wszystkie są dostępne na naszym kanale YouTube. Każde nagranie to kilka lub kilkanaście minut ćwiczeń, które można wykonać w domu, bez konieczności używania profesjonalnego sprzętu. Jeśli wyrobisz w sobie nawyk ćwiczenia z Natalią codziennie, szybko odczujesz pozytywny wpływ pilatesu na Twoje ciało.
Czym jest pilates? To aktywność, łącząca ćwiczenia wzmacniające i rozciągające w formie bardziej statycznej niż dynamicznej. Istotna jest tutaj precyzja – podczas pilatesu ćwiczymy powoli, dbając o poprawność każdego ruchu. Pilates harmonijnie wzmacnia, rozciąga i kształtuje mięśnie, odciążając kręgosłup i stawy, co w konsekwencji pozwala na usunięcie napięć i pozbycie się związanych z napięciami bólów. Na pewno warto spróbować!
Jak zadbać o swoje ciało pracując w opiece? Usuwanie napięć z bioder, pleców i szyi
W drugiej części ćwiczeń Natalia przygotowała kilka zestawów, które skupiają się na partiach najbardziej narażonych na przeciążenia w pracy w opiece. Biodra, które dźwigają ciężar ciała i są narażone na kontuzje, spowodowane nieodpowiednią postawą albo uszkodzeniami mechanicznymi. Szyja, gdzie gromadzi się dużo napięć, również tych związanych ze stresem. Plecy i kręgosłup, które potrafią odmówić posłuszeństwa, jeśli zapomnimy o nich wykonując codzienne czynności.
Jak zatem zadbać o swoje ciało dzięki pilatesowi? Znajdź chwilę czasu i poćwicz z Natalią.
Biodra
Zaczynamy od bioder, a dokładniej od ćwiczeń, które pozwolą je otworzyć. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ zamknięte biodra mogą powodować bóle dolnej części kręgosłupa. Biodra zamykamy, kiedy mięśnie brzucha i tyle mięśnie nóg są zbyt słabe i nie mają siły, by dźwigać ciężar ciała. W konsekwencji funkcję tę przejmuje odcinek lędźwiowy, gdzie tworzą się napięcia.
Zobacz, co zrobić, by otworzyć biodra i wzmocnić mięśnie brzucha:
Jeśli potrzebujesz ćwiczeń, które pomogą Ci popracować nad lepszą stabilizacją i wzmocnią mięśnie brzucha, sięgnij po trening w klęku podpartym:
Szyja
Usuwanie napięć z szyi nie jest zadaniem jednorazowym. Ponieważ mięśnie te napinamy bardzo często, warto codziennie znaleźć chwilę, by je rozluźnić. Natalia przygotowała dla Ciebie zestaw trwający zaledwie 8 minut. Wykonywany codziennie pozwoli przynieść Twojej szyi sporą ulgę. Jeśli napięcia szyi powodują u Ciebie bóle głowy, tym bardziej o nie zadbaj.
Plecy
Chociaż kręgosłupowi Natalia poświęciła już jeden odcinek, jest on tak istotny, że musiał się pojawić również w drugim cyklu. Tym razem jednak instruktorka zaproponowała zestaw ćwiczeń z kijem. Ten prosty przyrząd umożliwia wykonanie bardziej zaawansowanych ćwiczeń przy zachowaniu jeszcze większej kontroli nad ruchami ciała. Skąd wziąć kij? Wystarczy ten od miotły, odczepiony od szczotki.
Dbaj o swoje ciało codziennie
Mamy nadzieję, że sięgasz po ćwiczenia, które przygotowała dla Ciebie Natalia. Pamiętaj – wystarczy kilkanaście minut dziennie, by odczuć ulgę. Ćwiczenia nie są dynamiczne, więc możesz je wykonać również po długim, pełnym zadań dniu. To doskonały sposób na zakończenie dnia i usunięcie napięć z ciała przed położeniem się do łóżka. Jeśli wolisz poranne ćwiczenia, pilates pozwoli Ci z kolei obudzić organizm i mięśnie oraz pozytywnie zacząć dzień.
Trzymamy za Ciebie kciuki!