Zachęcanie seniora do aktywności jest istotne ze względu na rozwój intelektualny i motoryczny. Bywa jednak, że osoba starsza nie przejawia chęci do udziału w zajęciach proponowanych przez opiekunkę. Co robić w takich sytuacjach? Mamy kilka propozycji.
Aktywność seniora – dlaczego jest taka ważna?
Aktywność, zarówno ta fizyczna, jak i umysłowa, pozwalają na opóźnianie postępowania chorób otępiennych. Ćwiczenia poprawiają elastyczność mięśni i kości, a także usprawniają poruszanie się, zapobiegając wypadkom i złamaniom. Ponadto, aktywność poprawia koncentrację, jakość snu i podnosi samopoczucie.
To tylko niektóre powody, dla których warto upierać się przy podejmowaniu aktywności u seniora nawet, jeśli nie reaguje on na nie z entuzjazmem. Co zrobić, by ten entuzjazm rozbudzić?
Poznaj przyczyny niechęci
Przede wszystkim spróbuj poznać i zrozumieć, z czego wynika niechęć podopiecznego do ruchu lub podejmowania umysłowych wyzwań. Być może stoi za tym ból, słabnący wzrok lub słuch, utrudniona koordynacja. Osoby starsze czasami ukrywają postępujące przypadłości, które wpływają na ograniczenia ruchowe i umysłowe. To właśnie one mogą stanowić główną przyczynę negatywnych reakcji na próby aktywizacji.
Najłatwiejszym rozwiązaniem byłaby rozmowa, ale nie zawsze jest to możliwe. Obserwuj więc podopiecznego i notuj wszelkie zmiany w zachowaniu czy reakcjach. Jeśli masz podejrzenia, że traci słuch lub wzrok, dostosuj zadania tak, by to ograniczenie nie było barierą do podejmowania aktywności. Skorzystaj z Internetu w poszukiwaniu inspiracji – znajdziesz tam wiele gotowych gier lub zabaw, które można stosować u osób z ograniczeniami ruchowymi czy chorobowymi. Być może rozwiązaniem będzie lupa czy specjalna nakładka na długopis, ułatwiająca pisanie. Poznaj swojego podopiecznego i zasygnalizuj potrzebę jego bliskim – podobne rozwiązania nie są dużym wydatkiem, a mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia seniora.
Bierz pod uwagę preferencje seniora
Poznawanie podopiecznego jest procesem, który może trwać dosyć długo. Nie rezygnuj jednak po pierwszych próbach. Jeśli nie podoba mu się zaproponowana czynność, wymyśl inną. Być może spacer nie jest komfortową formą ruchu dla seniora, ale już lekka gimnastyka w mieszkaniu sprawi, że poczuje się bezpieczniej i pewniej. Przy aktywnościach fizycznych pamiętaj jednak, by zasięgnąć rady bliskich podopiecznego lub lekarza, szczególnie jeśli cierpi na dolegliwości ruchowe.
Zrezygnuj z ambitnych planów
Być może zaplanowane przez Ciebie aktywności są zbyt wymagające dla podopiecznego i dlatego od razu reaguje niechęcią, zamiast spróbować. Zastosuj metodę małych kroków i zacznij od prostych czynności.
Pamiętaj: aktywizacja nie oznacza, że senior powinien rozwiązywać trudne łamigłówki czy wykonywać ćwiczenia fizyczne. Aktywnością jest także pomoc w codziennych czynnościach, na przykład gotowaniu, czy podejmowanie prób samodzielnego wykonywania czynności pielęgnacyjnych.
Zadbaj o przyjazną atmosferę
Jeśli chcesz, by senior otworzył się na aktywności, stwórz serdeczną atmosferę, w której poczuje się bezpieczny. Nie zapomnij o uśmiechu i zadawaniu pytań o jego samopoczucie. Może sam powie, na co ma w danej chwili ochotę.
Budowanie pozytywnej, opartej na zaufaniu relacji, bywa trudne, ale warto podjąć to wyzwanie. Efektem będzie lepsze wzajemne zrozumienie potrzeb, zarówno podopiecznego, jak i opiekunki, a także otwartość na nowe propozycje.
Wyłącz telewizor
Zdarza się, że senior najzwyczajniej nie zna (lub nie podejmuje) innych form rozrywki niż oglądanie telewizji. Taki sposób spędzania czasu jest jednak najbardziej szkodliwy i najmniej produktywny. Podejmij wyzwanie, by ograniczyć czas spędzany przed telewizorem i pokazywanie podopiecznemu innych, ciekawych czynności.
Może to być przygotowywanie ozdób świątecznych, wspólne gotowanie lub pieczenie, czytanie książek lub słuchanie muzyki. Z czasem senior otworzy się na kolejne aktywności, a godziny spędzane przed telewizorem zaczną się kurczyć.
Szukasz sposobów na aktywizowanie podopiecznego? Przeczytaj wpis: Jak zorganizować seniorowi wolny czas w domu