Decydując się na pracę w opiece na warunkach niemieckich, dobrze jest sprawdzić kilka rzeczy, tak, żeby wybór tego modelu okazał się dla nas faktycznie korzystny i nie przysporzył nam później problemów. Oto Checklista 5 najważniejszych pytań, na które warto znaleźć odpowiedź jeszcze przed podjęciem współpracy z agencją oferującą warunki niemieckie.
1. Czy posiadasz tytuł do ubezpieczeń w Polsce?
Odpowiedź na to pytanie jest istotna, ponieważ po powrocie ze zlecenia do Polski darmowa opieka zdrowotna nie będzie możliwa bez posiadania tytułu do ubezpieczeń w Polsce.
Osoby, które pracują legalnie w kraju, nie mają się o co martwić. Podobnie jest z osobami, których najbliższe osoby z rodziny są ubezpieczone – wystarczy, że te zgłoszą je do ubezpieczeń jako członków rodziny. W pozostałych sytuacjach jedynym rozwiązaniem pozostaje zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna.
2. Od jakich kwot są odprowadzane składki?
Odpowiedź na to pytanie uzasadnia sensowność wyboru jakiegokolwiek modelu w sytuacji, gdy wysokość emerytury faktycznie ma dla nas jakieś znaczenie. Nie inaczej jest z warunkami niemieckimi. W odróżnieniu od modelu delegowania, gdzie wynagrodzenie i składki są naliczane najczęściej od każdorazowego zlecenia (tak dzieje się prawie zawsze, gdy ZUS odprowadzany jest od średniej krajowej), w modelu niemieckim naliczane są one co miesiąc. Porównując wysokość kwot bazowych obu modeli powinniśmy wziąć to pod uwagę.
3. Czy firma oferująca warunki niemieckie jest wiarygodna?
Zanim zdecydujesz się na współpracę z agencją oferującą pracę w opiece na warunkach niemieckich, sprawdź od kiedy dana firma działa, jakie ma opinie i czy jest zarejestrowana.
W razie wątpliwości masz zawsze prawo do zażądania od firmy stosownych dokumentów, w tym:
- Protokołu zgłoszeniowego do Niemieckiej Kasy Chorych (Meldebescheinigung zur Sozialversicherung für den Arbeitnehmer nach § 25 DEÜV);
- Potwierdzenia ubezpieczenia (Mitgliedsbescheinigung der Krankenkasse nach § 175 Abs. 2 SGBV );
- Zaświadczenia o zarobkach (Abrechnung der Brutto/Netto-Bezüge).
4. Czy twoje wyobrażenia na temat warunków otrzymania niemieckiej emerytury są realne?
Wyobrażenia dotyczące niemieckiej emerytury nie dotyczą tylko wysokości tej emerytury, ale także warunków jej otrzymania. Wiele firm zachęca opiekunki hasłem, że już po pięciu latach przysługuje im emerytura. Niestety prawda nie jest taka kolorowa. Chodzi tu bowiem o pięć lat składkowych, a nie kalendarzowych. W zależności od częstotliwości wyjazdów, okres ten może wynieść od 8 do ponad 10 lat. Jest to więc okres i tak krótszy niż w naszym systemie ubezpieczeniowym, jednak jego spełnienie wymaga długoletniej pracy w opiece. Na szczęście osoby, które nie spełnią wymaganego okresu ubezpieczeń, nie musza się martwic, że okresy te im przepadną, gdyż na mocy porozumień międzynarodowych będą one wliczały się do polskich emerytur.
5. Jakie inne korzyści niesie wybór warunków niemieckich w twojej konkretnej sytuacji?
W zależności od indywidualnej sytuacji wybór warunków niemieckich może przynieść dodatkowe korzyści bądź zagrożenia także w obszarach ściśle związanych z legalnym zarobkowaniem, do których należą m.in.:
- zobowiązania komornicze ,
- limity zarobków,
- kredyty, zdolność kredytowa.
Ze względu na skomplikowany i zindywidualizowany charakter tych zagadnień, najlepiej wyjaśnić sobie te kwestie z wybraną agencją, a w razie potrzeby – zwłaszcza tam, gdzie dana kwestia dotyczy bezpośrednio naszej osoby – zweryfikować stan rzeczy z kimś kompetentnym.