W pracy Opiekunki i Opiekuna bardzo łatwo o przeciążenia mięśni czy kręgosłupa i utrwalanie niepoprawnych nawyków, związanych z postawą. Najczęstszym z nich jest garbienie się. Natalia Buczyniak, autorka zajęć Pilates dla Opiekunek, przygląda się dzisiaj temu zagadnieniu i podpowiada, co zrobić, by garbić się mniej. Sprawdź.
Wyprosty
Ile razy dziennie masz ochotę na wyprost? Porządny wyprost w plecach, otwartą klatkę piersiową i na dobry oddech?
Ile razy dziennie czujesz lub przez sekundę przebiegnie Ci myśl przez głowę „ale potrzebuję odchylenia, wyprostowania się, czuję, że mnie ściąga do przodu, garbię się”?
Jeśli Twoja odpowiedź to – tak, czuję to raz lub kilka razy dziennie – to znak, że jeszcze żyjesz, nie jesteś zastygnięty na dobre. Gorzej jest, gdy w ogóle już nie towarzyszą Ci takie myśli i odczucia.
Wyprost – teoretycznie najłatwiejszy ruch dla nas, ale jednak ciężko być wyprostowanym cały czas prawda?
Na nasze przygarbienie składa się wiele czynników – fizycznych jak i psychicznych. Stres i pośpiech to nasi najwięksi wrogowie i jeśli jest tego zbyt wiele w naszym życiu, to wymusza to na nas pozycję przykurczu, wycofania, strachu. Mięśnie bardzo szybko adaptują się do takiego stanu rzeczy, zastygają, przyjmują taką pozycję na długo – innymi słowy sczytują to i zapamiętują jako naszą naturalną pozycję i tak w tym tkwimy.
Dodatkowo wiele emocji, lęków i traumy uwielbiają się gnieździć w naszych systemach mięśniowych powodując wyżej wspomniane pozycje zgarbienia. Jeśli takie stany trwają przez wiele tygodni, miesięcy czy lat, jest potem bardzo trudno odwrócić wzorzec postawy, wymaga on wiele pracy poprzez odpowiednie treningi i zmianę nawyków, a także oczywiście przepracowanie mentalne.
Wśród czynników fizycznych jest kilka takich, które w największej swojej mocy prowokują nasze przygarbione postawy.
- Praca. W zależności od tego jaką mamy pracę, tak również i w tym przypadku nasze ciało, kości i mięśnie układają się w najmniej korzystnym ułożeniu dla nas. Nie zmieniamy pracy codziennie, ani nawet co miesiąc, zatem na co dzień przyjmujemy taką postawę, jaką wymusza na nas dana praca – schylanie się, dźwiganie, podnoszenie, praca za biurkiem, w aucie – wielogodzinne i cały czas te same powtórki. Pozycje zamknięte, zgarbione, przeciążone, wątłe i słabe. Jesteśmy w tym „utrwaleni”.
- Drugim ważnym czynnikiem jest – grawitacja. To siła, która stale i nieprzerwanie działa na nasze stawy i kości, a przede wszystkim kolumnę kręgosłupa, którą ściska, chce złożyć w pionie, niczym akordeon. Stąd tak ważne są wydłużenia i wyprosty – czyli pozycje, które są w kontrze do tego, co mamy na co dzień.
Zatem pierwszą rzeczą, która powinna nam towarzyszyć to codzienna myśl „muszę to odwrócić” – przeciwdziałaj temu! Zmień i odwróć wzorzec, choć na chwilę, choć kilka razy dziennie.
Wówczas to wielka szansa, aby stało się to Twoim nowym, dobrym nawykiem ruchowym. Samokontrola i świadomość chociażby tego, to już pierwszy i najważniejszy krok. Odczytaj to jako pierwszy sukces w walce ze zgarbionymi plecami.
Najprostszy wyprost na świecie?
Połóż się na podłodze. Twardej, niech każda kość poczuje grawitację na nowo. Już nie jako pionowa kolumna kręgosłupa, gdzie każdy kręg ściśnięty jest od góry. Teraz każdy leży na podłodze, a siła, która działa na niego, jest o wiele mniejsza i równo rozłożona w poziomie. Jeśli nie możesz tego zrobić – spróbuj stopniowo. Zacznij na dywanie lub z kocem na ziemi, z niewielką poduszką pod głową, aby broda nie uciekała do sufitu, a szyja z tyłu była możliwie wydłużona. Ramiona luźno, wzdłuż ciała. Pod kolana na początek ułóż zwinięty grubszy ręcznik lub koc. Z każdym dniem, powtórzeniem tej pozycji odkładaj kolejne rzeczy – koc, poduszkę itd. Pozwól sobie, aby poruszać się na leżąco w tej pozycji, na podłodze.
Oddychaj w tym ułożeniu, szukaj długości w ciele.
Wspieraj się naszymi filmami. Pomogą Ci one wyuczyć się podstawowych zasad gimnastyki, w tym pilates, abyś mogła/mógł samodzielnie praktykować, kiedy tylko potrzebujesz. W domu, w przerwie, na dworze, w ogrodzie, wieczorem przed snem, czy nawet przy odpoczynku. Pamiętaj, że ćwiczenia nie muszą i nie są serią do wykonania, w określonym czasie i tempie. Ćwiczenia, które prezentuję, są narzędziem i sposobem dla Ciebie, abyś mogła/mógł ratować się sam z opresji, gdy bolą Cię plecy, gdy potrzebujesz wydłużenia, wyprostowania i po prostu dobrej gimnastyki dla dobrego samopoczucia.
Natalia Buczyniak
Śledź profil facebookowy Active Care i zasubskrybuj nasz kanał YouTube, by być na bieżąco.
Szukasz inspiracji i porad, dotyczących zdrowia? Zajrzyj na profil facebookowy Natalii >> Spine Move Pilates – Natalia Buczyniak.