Nic tak nie pomaga zregenerować sił, jak oddanie się pasji, która pochłania i pozwala zapomnieć o problemach. Dzisiaj podpowiadamy, jak zadbać o własny czas wolny, by wykorzystać go do regeneracji.
Oczywiście, nie zawsze mamy tyle wolnego czasu, by móc oddawać się kilkugodzinnym zajęciom. Opieka nad osobą starszą w modelu 24-godzinnym bardzo to utrudnia. Dlatego tym bardziej zachęcamy Cię do podjęcia hobby, które pozwoli Ci wykorzystać nawet krótkie chwile na regenerację.
Dlaczego to takie ważne?
Ponieważ praca Opiekunki osób starszych jest niezwykle wymagająca – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Poza codziennymi czynnościami, dochodzi problem relacji nie tylko z seniorem, ale też z jego bliskimi. Nie zawsze są to łatwe relacje. Opiekunkom do tego często brakuje snu, a zaangażowanie w pracę powoduje, że z czasem zaczynają odczuwać objawy syndromu wypalenia zawodowego i tracić satysfakcję z wykonywanej pracy.
Więcej o przyczynach wypalenia w pracy opiekuna i sposobach, jak sobie z nim radzić przeczytasz we wpisie: Jak radzić sobie z wypalenie w pracy opiekuna?
Jakie korzyści będziesz czerpać z odpoczynku? Oto tylko kilka z nich:
- regeneracja na poziomie fizycznym i psychicznym, więcej energii do działania,
- lepsza koncentracja i pamięć, które przekładają się na większą produktywność i efektywność,
- niższy poziom stresu,
- odzyskanie wewnętrznej równowagi,
- lepsze samopoczucie, które przekłada się nie tylko na pracę, ale także na relacje z innymi,
- lepsze zdrowie.
Odpoczywaj tak jak lubisz
Co ważne, sposób w jaki wykorzystujemy czas na regenerację, musi zgadzać się z naszymi upodobaniami. Jedni wolą odpoczywać aktywnie, innych regeneruje lenistwo. Dla jednych ważny jest kontakt z innymi ludźmi, inni wolą odpoczywać w samotności, bo w towarzystwie nie są w stanie naładować baterii. Znajdź więc swój sposób na efektywny odpoczynek i pamiętaj o kolejnej zasadzie:
By solidnie wypocząć i oderwać się od codziennych problemów, czas na odpoczynek warto poświęcić na hobby. Dlaczego? Ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie całkowicie pochłonąć umysł czymś innym. Jeżeli znajdziesz dla siebie zajęcie, które sprawia, że nie myślisz o pracy, szybko zauważysz, że odzyskujesz siły, a odpoczynek rzeczywiście pozwolił Ci na regenerację.
Przeczytaj również: Opiekunko, dbaj o siebie!
Hobby dla opiekunek osób starszych – TOP 10
Może się wydawać, że w obcym kraju ciężko znaleźć sposoby na zorganizowanie sobie wolnego czasu. My wybraliśmy aż dziesięć czynności, które – mamy nadzieję – zaprzeczą temu twierdzeniu. Sprawdź, co proponujemy osobom, szukających wytchnienia od zajęć.
Robienie na drutach, szydełkowanie
Jeżeli lubisz robótki ręczne, a precyzyjna praca Cię rozluźnia, łap za druty lub szydełko. Umiejętność wykonywania ozdobnych serwetek, szalików, czapek może się okazać z czasem przydatna, a piękne wyroby wychodzące spod Twoich rąk będą wspaniałym prezentem dla seniora albo dla stęsknionej rodziny.
Sudoku
Sudoku to świetny sposób na rozwijanie półkul mózgowych i opóźnianie procesów starzenia się mózgu. Oznacza to, że samo rozwiązywanie sudoku może znacząco opóźnić lub uchronić przed demencją. To także najlepsze ćwiczenie koncentracji i pamięci, które sprawi, że Twoje myśli z pewnością nie będą błądzić po tematach związanych z pracą.
Gotowanie
Codzienne przygotowywanie posiłków wcale nie musi być rutynową czynnością. Twoje posiłki może nie będą przypominały wykwintnych dań z programu telewizyjnego, ale może warto rozszerzyć wiedzę o ich przygotowywaniu. Bardzo modny jest ostatnio ruch gotowania „zero waste”, czyli bez odpadków. Możesz też spróbować urozmaicać posiłki o nowe produkty, nauczyć się odpowiedniego komponowania składników na talerzu. Tak, by jeszcze lepiej służyły zdrowiu Twojemu i Twojego podopiecznego.
Uprawa roślin
Niektóre Opiekunki, zajmujące się seniorami, mieszkającymi w domku jednorodzinnym, podejmują inicjatywę i zajmują się pielęgnacją przydomowego ogródka. To zajęcie naprawdę świetnie odpręża. Jeżeli senior nie ma ogródka, swoje zamiłowanie do roślin możesz przenieść na kwiaty znajdujące się w domu czy na balkonie. Może stworzysz tam przytulną, zieloną oazę? Kluczem do sukcesu jest traktowanie tego zajęcia jako pasji. Jeżeli podchodzisz do niego jak do kolejnego obowiązku w domu seniora, nie jest to najlepszy pomysł na hobby dla Ciebie. Czytaj dalej.
Czytanie
Banalny sposób na spędzanie wolnego czasu? Niekoniecznie. Czytanie wspaniale odpręża, ćwiczy koncentrację, przenosi do innego świata. Może zamiast czytać to, co zawsze, sięgniesz po inne lektury? Ciekawe biografie, fantastykę, trzymający w napięciu kryminał?
Basen
Wchodzimy w strefę aktywnego spędzania czasu. Jeżeli w miejscu Twojego pobytu jest basen, zastanów się czy nie warto skorzystać z takiej możliwości. Dlaczego? Ponieważ to jedna z najbardziej bezpiecznych form aktywności. Odciąża kręgosłup i stawy, relaksuje mięśnie, a do tego doskonale ćwiczy formę i wydolność.
Nordic Walking
Jeśli nie basen, to może dynamiczne spacery? Jedyne, czego potrzebujesz, to dwa kijki i przynajmniej podstawowa znajomość technik. Obejrzyj kilka filmików instruktażowych, które z łatwością znajdziesz w sieci i idź. Pamiętaj, by po drodze obserwować krajobrazy, delektować się świeżym powietrzem. Krótko mówiąc, skupić na chwili obecnej. To ważny element każdego odpoczynku.
Bieganie
Jeżeli chodzenie nie jest dla Ciebie wystarczające, może spróbujesz bardziej wymagającej aktywności? Do biegania wystarczą tylko odpowiednie buty i kawałek trasy. Pamiętaj, nie forsuj swojego organizmu. Biegaj truchtem, unikaj zadyszki, łącz trucht z marszem i stopniowo zwiększaj czas i dystans. Upewnij się też, że Twoje zdrowie fizyczne nie stanowi przeciwwskazań do podjęcia tak intensywnej aktywności. Zadbaj też o odpowiednią dietę, która dostarczy organizmowi więcej energii. Pij zdecydowanie więcej wody.
Fotografia
Szukasz bardziej „artystycznego” hobby? Spróbuj swoich sił jako fotograf. Nie musisz mieć zaawansowanego sprzętu, być może aparat w Twoim telefonie wystarczy, by chwytać rzeczywistość w całkiem przyzwoity sposób. Pamiętaj, w fotografii liczy się nie tylko jakość zdjęcia, ale przede wszystkim pomysł. Może otworzysz konto na Instagramie i podzielisz się swoimi pracami z szerszą publiką? Jeśli tak, koniecznie nas znajdź (@activecare24) i dodaj do obserwowanych kont. Chętnie zobaczymy Twoje prace!
Praca opiekunki jako pasja
Jeżeli świat social mediów nie jest Ci obcy albo masz zapał, by nauczyć się zasad blogowania, może podzielisz się swoimi doświadczeniami z innymi Opiekunkami? W tej chwili istnieje wiele platform do wyboru: może być to blog, blog albo grupa na Facebooku, konto na Instagramie czy kanał na YouTube. To ciekawy sposób na poznanie osób z podobnymi problemami, otrzymanie wsparcia, ale też dzielenie się poradami.
Szukaj, próbuj, nie zrażaj się zbyt szybko. Szukanie hobby, a następnie wytrwanie w nim, to nie taka prosta sprawa. Jeśli się nie poddasz, szybko zauważysz korzyści i będziesz jeszcze lepiej korzystać z wolnego czasu. Trzymamy za Ciebie kciuki!