W związku z obecnością koronawirusa w Niemczech i w Polsce przygotowaliśmy poradnik dla opiekunów osób starszych, aby ułatwić im funkcjonowanie w tej trudnej sytuacji. Poradnik opracowaliśmy na podstawie aktualnej wiedzy i zaleceń epidemiologów. W razie pojawienia się nowych faktów, artykuł będziemy na bieżąco aktualizować.
Pamiętaj! Choroba COVID-19 wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest niezwykle niebezpieczna dla osób w podeszłym wieku. Jako opiekunka mająca bezpośredni kontakt z podopiecznym, musisz zachowywać się odpowiedzialnie i chronić nie tylko siebie, ale i jego przed zachorowaniem.
Mimo epidemii życie toczy się dalej i nie możemy zapominać o naszych zadaniach. Dlatego dbaj o potrzeby seniora, przyjmowane leki, zbilansowaną dietę i czystość w domu. Na spokojnie wyjaśniaj, co się dzieje dookoła.
Dokładnie myj ręce i nie dotykaj twarzy
To jest podstawa w walce z wirusem. Specjaliści zalecają dokładne i częste mycie rąk mydłem przez ok. 20 sekund. Pamiętaj o kciukach, miejscach między palcami i pod paznokciami oraz o nadgarstkach. W Internecie znajdziesz filmy i grafiki pokazujące krok po kroku jak skutecznie myć ręce. Rób to zawsze po powrocie do domu. Na mieście korzystaj z żeli antybakteryjnych.
Nie dotykaj twarzy. To trudne, ale konieczne. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową i potrafi utrzymywać się na różnych przedmiotach nawet do kilku dni. Można się nim zarazić, dotykając zakażonej powierzchni, a następnie ust, oczu czy nosa.
Pamiętaj o dezynfekcji
Zaopatrz się w środki dezynfekujące i odkażaj swój telefon, klamkę od drzwi wejściowych i wszelkie przedmioty, które miały kontakt z osobami z zewnątrz. Specjaliści odradzają osobom zdrowym noszenia maseczek – powinny je stosować osoby zarażone lub podejrzewające u siebie chorobę. Przez masowe wykupywanie akcesoriów i środków dezynfekujących w służbie zdrowia zaczyna brakować sprzętu chroniącego personel medyczny przed kontaktem z koronawirusem. Nie przyczyniajmy się do tych braków.
Ogranicz wyjścia z domu do minimum
Siedzenie w domu to najlepszy sposób na ochronę przez zarażeniem. Jednak jeśli musisz wyjść, na przykład do sklepu lub apteki, unikaj zatłoczonych miejsc. Zrezygnuj z komunikacji miejskiej, korzystaj z prywatnego samochodu. Nie dotykaj poręczy i klamek gołymi rękoma. Na stacji paliw korzystaj z dystrybutora tylko w rękawiczkach. Wybieraj płatność kartą zbliżeniową. Jeśli dom posiada ogród lub taras, razem z podopiecznym wybierzcie go zamiast spaceru.
Pamiętaj! Służba zdrowia na całym świecie nie jest przygotowana na tak dużą liczbę zachorowań. Każdy dodatkowy pacjent obciąża już i tak ledwo wydolny system.
Zrób zapasy leków i najpotrzebniejszych rzeczy
Być może władze wprowadzą całkowity zakaz opuszczania domów. Tego na razie nikt nie wie, ale warto się zabezpieczyć przed taką ewentualnością. Dlatego sporządź listę najpotrzebniejszych artykułów. Sprawdź, czy leki, które zażywa Twój senior, wystarczą na ok. dwa tygodnie. To także dotyczy Ciebie, jeśli przyjmujesz jakieś środki. Skontroluj zapasy żywnościowe. Możesz je uzupełnić samodzielnie lub poprosić rodzinę podopiecznego o pomoc. Jeśli w Twojej okolicy jest sklep, który oferuje zakupy na dowóz, skorzystaj z tej usługi.
Jeśli jesteś chora, odwołaj wyjazd i zostań w domu
Objawami choroby wywołanej przez koronawirusa są: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zmęczenie. Dodatkowo może wystąpić biegunka i katar. Jeśli czujesz się chora, podejrzewasz u siebie grypę lub koronawirusa, miałaś kontakt z osobą zakażoną, zostań w domu i skontaktuj się ze swoim lekarzem lub oddziałem zakaźnym miejscowego szpitala. NFZ uruchomił specjalną całodobową infolinię dotycząca koronawirusa pod numerem 800-190-590.
Sprawdzaj wiadomości i zachowaj spokój
Moment epidemii jest stresujący i trudny dla wszystkich, zarówno osób starszych, ich rodzin, jak i dla opiekunów oraz ich koordynatorów. Bądźmy dla siebie wyrozumiali, wspierajmy się i pomagajmy nawzajem. Wszelkie działania profilaktyczne powinny stać się naszymi nowymi nawykami, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko zachorowań i dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Nie dopuśćmy do wybuchu paniki, rozmawiamy z podopiecznymi, na spokojnie tłumaczmy sytuację. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o bezpośredni kontakt z zespołem Active Care.