Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19, niemiecki federalny sztab kryzysowy zdecydował w poniedziałek o zaostrzeniu przepisów dotyczących zwalczania pandemii. Wśród zmian pojawił się obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu niemieckiej granicy od 10 kwietnia. Co to oznacza dla opiekunek?
Kwarantanna w Niemczech – kogo obejmie?
Zgodnie z zapisami rozporządzenia, dwutygodniowej kwarantannie będą musiały się poddać osoby, które przyjeżdżają do Niemiec do pracy na co najmniej kilka tygodni. Alternatywnie pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki umożliwiające zachowanie higieny i unikania kontaktów międzyludzkich.
Zwolnieni z tego obowiązku będą natomiast podróżujący bez objawów chorobowych, którzy:
- codziennie dojeżdżają do/z Niemiec do pracy (tzw. „Pendler”);
- muszą dojechać do/z Niemiec na kilka dni w niezbędnym celu zawodowym;
- poruszają się w tranzycie do kraju swojego zamieszkania (np. obywatel polski przejeżdżający z Francji przez Niemcy w drodze do Polski).
Do Niemiec tylko w celach zawodowych
Jednocześnie niemiecki federalny sztab kryzysowy zapowiedział, że podróżujący bez uzasadnionego powodu nie mogą wjeżdżać na terytorium Niemiec. Co ważne, takie sytuacje jak odwiedziny rodziny w okresie świątecznym lub odebranie członka rodziny, który wylądował na niemieckim lotnisku, nie będą uznawane przez niemiecką policję jako uzasadniony powód wjazdu do Niemiec.
Oznacza to, że możliwość przekroczenia granicy z Niemcami będą miały przede wszystkim osoby, które udają się tam w celach zawodowych. Obostrzenia nie obejmą niemieckich obywateli i członków ich rodzin, a także obywateli państw UE, strefy Schengen oraz państw trzecich z tytułem pobytowym w Niemczech. Wyjątki będą dotyczyć także dyplomatów, personelu medycznego, osób dojeżdżających codziennie do pracy (tzw. „Pendler”).
Władze niemieckie nie zapowiedziały wprowadzenia regularnych kontroli granicznych z Polską. Zadanie kontrolowania osób przekraczających granicę z Polski do Niemiec pozostaje w gestii niemieckiej policji. Utrzymane zostają regularne kontrole graniczne z: Austrią, Danią, Francją, Luksemburgiem i Szwajcarią.
Wnioski: W jaki sposób zmiany wpłyną na pracę opiekunek?
Aby wyjaśnić szczegółowo kwestię opiekunek w kontekście nowych obostrzeń dotarliśmy do wzoru Rozporządzenia dotyczącego zastosowania środka zapobiegawczego w postaci kwarantanny dla osób wjeżdżających na terytorium Niemiec (Muster-Verordnung zu Quarantänemaßnahmen für Ein- und Rückreisende zur Bekämpfung des Coronavirus).
Rozporządzenie to zostało opracowane przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny (BMI) przy współpracy z federalnymi Ministerstwami Zdrowia i Spraw Wewnętrznych i jest dostępne na stronie:
Analizując treść rozporządzenia natrafiamy na dwa szczególnie interesujące fragmenty, które wskazują na wyłączenie „opiekunek i opiekunów” z obowiązku odbycia kwarantanny, przy czym brak definicji tych pojęć nasuwa pewne wątpliwości, czy aby na pewno chodzi tu o wszystkie opiekunki pracujące w ramach modelu opieki domowej (tzw. 24-Stunden-Betreuung).
Otóż w katalogu grup zwolnionych z tego obowiązku znajdują się osoby, których działalność jest niezbędna dla sprawnego funkcjonowania opieki zdrowotnej („Personen deren Tätigkeit für die Aufrechterhaltung der Funktionsfähigkeit des Gesundheitswesens zwingend notwendig sind”) i osoby, które podejmują na terenie Niemiec pracę tymczasową w wymiarze co najmniej trzytygodniowym z tym zastrzeżeniem, że pracodawca zapewni niezbędne środki higieny oraz zastosuje rozwiązania mające na celu maksymalne ograniczenie kontaktów socjalnych.
Jeśli chodzi o pierwszą grupę osób to odnosi się ona nie tylko do personelu medycznego, ale również personelu opiekuńczego. W uzasadnieniu rozszerzającym Rozporządzenia (str.11) mowa bowiem o opiekunach i opiekunkach (Pfegerinnen und Pfleger) jako zwolnionych z obowiązku kwarantanny.
Warto zauważyć, że mimo wyłączenia opiekunek i opiekunów z obowiązku kwarantanny, brakuje w Rozporządzeniu jednoznacznej definicji tych pojęć i jednoznacznego wskazania, czy chodzi tu również o opiekunki niewykwalifikowane (nie posiadające odpowiedniego dyplomu uznawanego w Niemczech).
Wytyczne dla Opiekunek od 10.04 : Z uwagi na dynamikę sytuacji i z pewnej ostrożności należy na bieżąco konsultować się ze swoja firma w sprawie konieczności odbywania kwarantanny w domu Podopiecznego. Także wszelkie problemy organizacyjne i/lub dotyczące zasad bezpieczeństwa powinny być zgłaszane i wyjaśniane przy udziale wszystkich stron.
O wszelkich zmianach w tym zakresie, jak również o praktycznej stronie egzekwowania obowiązku kwarantanny w Niemczech, będziemy jeszcze informować w najbliższych dniach. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu facebookowego Active Care – opieka nad seniorami w Niemczech.