Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy wielu osób w podeszłym wieku i nie tylko – nie powinniśmy tego bagatelizować. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny zawsze być pod stalą kontrolą lekarską, stale kontrolować wahania i zapisywać pomiary. Obok leków obniżających istnieją tez naturalne sposoby obniżenia ciśnienia, które warto wprowadzić dla lepszego funkcjonowania i samopoczucia.
Nadciśnienie tętnicze u osób starszych
Ciśnienie tętnicze krwi to nacisk, który wywiera ona na ściany tętnic. Przy mierzeniu ciśnienia podaje się dwie wartości:
- ciśnienie tętnicze skurczowe
- ciśnienie tętnicze rozkurczowe
Według obecnie obowiązujących norm prawidłowe ciśnienie u osoby dorosłej powinno wynosić w przybliżeniu 120-129 mmHg skurczowe i 80-84 mmHg rozkurczowe. Takie ciśnienie gwarantuje odpowiednią pracę układu krwionośnego i dobre samopoczucie.
Jeśli ciśnienie skurczowe wynosi co najmniej 140 mmHg i/lub ciśnienie rozkurczowe wynosi co najmniej 90 mmHg mamy już do czynienia z nadciśnieniem.
Szczególnie seniorzy nie powinni tego bagatelizować, ponieważ zaniedbanie leczenia może skutkować tutaj:
- zawałem,
- udarem mózgu,
- miażdżycą
- wieloma innymi chorobami
Wraz z wiekiem zmieniają się normy ciśnienia.
Im jesteśmy starsi, tym ciśnienie może być wyższe.
Dla osób powyżej 65 lat za prawidłowe uważa się 134/87 mm Hg ale nie powinno przekraczać poziomu 147/91 mm Hg !
U chorych w podeszłym wieku, do 80 roku życia, zaleca się obniżanie ciśnienia skurczowego do 140-150 mm Hg,
z kolei po 80 roku życia do wartości poniżej 150 mm Hg.
Przy osobach leżących, unieruchomionych i z demencją utrzymuje się nieco wyższe wartości w granicach 160-150 mm Hg.
Znaczna część osób po 60-65 roku życia zmaga się z tzw. izolowanym nadciśnieniem skurczowym. Wartość ciśnienia skurczowego jest wtedy podwyższona np. do poziomu 160 mmHg, a druga wartość pozostaje w normie.
Pamiętajmy, że zawsze normy i wartości powinien interpretować lekarz kardiolog !
Wyniki pomiarów warto jako opiekun zapisywać w dzienniczku przeznaczonym do wglądu lekarza. Dzięki niemu może on wnioskować o skuteczności leczenia i właściwie dobrać leki.
!! Jeśli ciśnienie tętnicze podniesie się do stopnia zagrażającego życiu seniora, należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Być może będzie potrzebna także krótka hospitalizacja w celu zbicia ciśnienia i poprawy stanu podopiecznego !!!!
Objawy
Opiekun lub opiekunka osoby starszej powinni jednak zwrócić uwagę na pewne objawy
- bóle głowy – pojawiające się nagle lub przewlekłe, odczuwane zwykle w tyle głowy lub na jej szczycie, oporne na stosowanie leków przeciwbólowych,
- zawroty głowy – pojawiające się najczęściej rano po wstaniu z łóżka lub przy wysiłku fizycznym,
- szum w uszach, szum w głowie,
- iskierki, mroczki lub plamki przed oczami,
- kołatanie serca – trwające krótko, od kilku do kilkunastu minut,
- uczucie duszności,
- uderzenia gorąca i nadmierna potliwość,
- zaczerwienienie na twarzy, a także w okolicach szyi i dekoltu,
- problemy z zasypianiem lub częste budzenie się w nocy,
- krwawienia z nosa,
- ogólny spadek wydolności organizmu.
Nowe nawyki żywieniowe
Zdrowie seniora w dużej mierze zależy od diety. Żaden jej składnik nie pozostaje bez wpływu na pracę organizmu i samopoczucie. Dlatego szukając sposobu na obniżenie ciśnienia, warto zacząć właśnie od kuchni. Pierwszym ze sposobów na walkę z nadciśnieniem, powinno być:
- ograniczenie soli (zatrzymuje wodę w organizmie, obciążając tym samym serce)
Czy wiecie że dzienna porcja SOLI to maksymalnie PÓŁ ŁYŻECZKI !!!???
- wzbogacenie diety w potas (naturalnie występujący w pomidorach, ziemiakach, fasoli, rybach)
- jeśli coś słodkiego – czekolada , szczególnie ciemna, gorzka o dużej zawartości kakao (zawierająca flawonole pomocne we wzmacnianiu i uelastycznianiu naczyń krwionośnych)
- unikać produktów wysokoprzetworzonych i fast-foodow
- unikać produktów smażonych (gotowane, pieczone, duszone, grillowane wskazane ?)
- unikać tłustego mięsa, tłustych wędlin i wyrobów garmażeryjnych
Jak najmniej używek
Najlepiej oczywiście całkowicie z nich zrezygnować. Dla zobrazowania skutków
- tytoń – jeden papieros podnosi ciśnienie krwi o około dziesięć jednostek – tak samo wygląda sytuacja u tzw. biernych palaczy;
- alkohol ;
- kawa – NIESTETY ! też zaliczana do używek – osoby z nadciśnieniem musza na nią bardzo uważać – zawarta w niej kofeina powoduje zwężanie się naczyń krwionośnych. Kawę można zastąpić kawą bezkofeinową na bazie cykorii, lub pić znacznie słabszą , mocno rozcieńczoną, z dużą ilością mleka. A najlepiej zdecydować się na zdrową zieloną herbatę lub napar z hibiskusa;
- mocna czarna herbata – podobnie jak kawa, wysoka zawartość teiny może zaszkodzić osobom z nadciśnieniem, dobrze przestawić się na delikatniejsze herbaty ziołowe lub zielone;
Zioła – TAK, ale ostrożnie
Zioła mają wiele prozdrowotnych właściwości i mogą skutecznie wspomóc walkę z wysokim ciśnieniem. W połączeniu ze zmianą diety i trybu życia często są polecane przez lekarzy i pozwalają uniknąć leczenia farmakologicznego. Jednak tu należy zawsze skonsultować z lekarzem. Na obniżenie ciśnienia stosuje się m.in.:
- napar z melisy lekarskiej,
- napar z kwiatu lub owocu głogu,
- napar z rumianku (nie obniża ciśnienia, jednak działa uspokajająco, co sprawia, że pomaga redukować skoki ciśnienia związane ze stresem),
- napar z hibiskusa,
- napar z kwiatu lipy (redukuje stres i pozytywnie wpływa na pracę serca),
- napar z owoców dzikiej róży,
- napar z jemioły (redukuje wysoki poziom sodu w organizmie).
Więcej ruchu
Badania udowodniły, że dobre starzenie się i zdrowie jest uzależnione od aktywności fizycznej seniora. Każda dawka ruchu stanowi odpowiedź na to, jak obniżyć ciśnienie – pod warunkiem, że jest regularna.
- SPACERY – osoby w podeszłym wieku powinny więc dużo spacerować, starając się utrzymać energiczne tempo, oczywiście w miarę możliwości motorycznych. Już półgodzinna codzienna przechadzka pomoże obniżyć ciśnienie o kilka wartości.
- ĆWICZENIA DLA SENIORÓW – wybór jest dość duży, zawsze można poradzić się obecnego często w domach podopiecznych fizjoterapeuty. Dobrym wyborem będzie Nordic Walking, aqua aerobic dla seniorów czy joga
Chwila relaksu – dbanie o odpowiednią ilość wypoczynku i spokojny tryb życia podopiecznego
Badania udowodniły, że stres przyczynia się do zbyt wysokiego ciśnienia. Więc aby utrzymać je w normie, trzeba zadbać o odpowiedni relaks każdego dnia – może to być czytanie ulubionej książki czy też słuchanie muzyki klasycznej. Warto dodać do tego również ćwiczenia oddechowe. Już kilkukrotne głębokie wdechy i wydechy dotlenią organizm a także uspokoją skołatane nerwy. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to aby wykonywać je z wyprostowanymi plecami (siedząc lub stojąc), wciągając powietrze przez nos, a wypuszczając ustami.
Uwaga!! Nawet najlepsze domowe sposoby na obniżenie ciśnienia nie zastąpią wizyty u lekarza. Tylko profesjonale monitorowanie stanu zdrowia, pomoże osiągnąć zamierzone efekty.