Praca opiekunki wiąże się z wyjazdem do innego państwa, co wymaga poznania nowej kultury i związanych z nią zwyczajów. Może się również okazać, że święta, które znasz z ojczystego kraju, po drugiej stronie granicy są obchodzone w innym terminie lub w zupełnie inny sposób. Jak się odnaleźć w nowej sytuacji?
Przede wszystkim warto pamiętać, że Niemcy są państwem federacyjnym. Składa się ono z 16 krajów związkowych (tzw. landów). Każdy z nich ma szeroką autonomię. Między innymi z tego powodu różnią się od siebie także pod względem kulturowym – tradycje kultywowane na południu mogą być zupełnie nieznane na północy kraju.
Karnawał
Do ulubionych świąt w Niemczech należy karnawał. W zależności od regionu możesz spotkać się z różnymi określeniami na to święto: Karneval (w Nadrenii Północnej-Westfalii), Fashing (w Bawarii i Saksonii), Fastnacht (w Nadrenii-Palatynacie, Hesji i Badenii-Wirtembergii). Zaczyna się 11 listopada w Dzień Świętego Marcina (Martinstag) i trwa aż do Środy Popielcowej. W południowo-zachodniej części Niemiec świętowanie rozpoczyna się jednak dopiero 6 stycznia.
Głównym punktem karnawału jest Rosenmontag (Różany Poniedziałek), który wypada tuż przed Środą Popielcową. Wiąże się on z uroczystą paradą (Rosenmontagszug). Kolorowy pochód przebierańców wędruje wtedy ulicami największych miast. Karnawał obchodzony jest we wszystkich regionach Niemiec, jednak najhuczniej w Kolonii (Köln).
Wielkanoc w Niemczech
Data tego święta wynika z tradycji chrześcijańskiej i również nie odbiega od czasu, w jakim obchodzimy je w Polsce. Istotne różnice to tzw. Ostereiersuche – zwyczaj szczególnie lubiany przez dzieci. Polega na poszukiwaniu ukrytych (w domu lub ogrodzie) pisanek i słodyczy, które oczywiście chowa zajączek wielkanocny. Zupełnie nieznana jest za to tradycja Lanego Poniedziałku (Śmigus-Dyngus).
Oktoberfest
To słynne święto piwa. Początkowo odbywało się w październiku (stąd nazwa „Oktoberfest” – dosłownie „Październikowe święto”), w późniejszych latach początek tego wydarzenia przesunięto na wrzesień. Ten największy ludowy festyn na świecie każdego roku przyciąga ponad 6 milionów odwiedzających.
Oktoberfest obchodzony jest przede wszystkim w Bawarii – najhuczniej w Monachium, gdzie można spróbować piwa w charakterystycznych, litrowych kuflach, pochodzącego z sześciu monachijskich browarów. Rozpoczyna się zazwyczaj prowadzonym przez burmistrza Monachium, kolorowym pochodem. To właśnie burmistz odszpuntowuje pierwszą beczkę piwa.
Nawet jeśli nie przepadasz za złotym trunkiem, warto wybrać się na to święto, by lepiej poznać i zrozumieć niemieckie zwyczaje.
Boże Narodzenie w Niemczech
Choć święto to obchodzone jest w Niemczech dokładnie w takim samym terminie, co w Polsce, same przygotowania rozpoczynają się znacznie wcześniej – w pierwszą niedzielę adwentu (cztery tygodnie przed Wigilią). Istotnym elementem tradycji są tzw. wieńce adwentowe – wykonane z gałązek drzewa iglastego. Umieszcza się w nich cztery świece, które następnie zapala się w każdą kolejną niedzielę adwentową.
Charakterystyczne dla okresu przedświątecznego są jarmarki. Coraz częściej pojawiają się one również w polskich miastach, jednak zdecydowanie na mniejszą skalę. Jeśli stan zdrowia Twojego podopiecznego na to pozwala, z pewnością chętnie wybierze się z Tobą na jarmark w okolicy. To doskonała okazja, żeby spróbować lokalnych przysmaków, kupić ozdoby świąteczne, poczuć atmosferę zbliżających się świąt i po prostu miło spędzić czas.
Znacznie większe znaczenie niż Wigilia ma dla Niemców Pierwszy Dzień Świąt – to wtedy zaczyna się prawdziwe świętowanie. Nie obowiązuje również post, stąd w czasie wigilijnej kolacji na stole pojawiają się kiełbaski lub sałatka kartoflana. Podczas Wigilii nie ma zwyczaju łamania się opłatkiem. Nie zdziw się również, jeśli pod talerzem znajdziesz pieniążek – ma przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Inna ciekawa różnica to zwyczaj kładzenia prezentów na stole, a nie – jak w Polsce – pod choinką.
Niemiecka kuchnia
Kuchnia niemiecka jest nieco podobna do potraw śląskich i wielkopolskich, różni się jednak w zależności od regionu. Niemcy chętnie sięgają po wieprzowinę oraz drób: zwłaszcza kaczkę oraz gęsinę. Do popularnych dań należą:
- golonka po berlińsku (podawana z zasmażaną kapustą i pieczonymi ziemniaczkami),
- sałatka ziemniaczana (niekiedy urozmaicona również boczkiem oraz podsmażoną kiełbasą),
- kiełbasa w najróżniejszych formach (biała, cielęca, w przyprawie curry, słynne frankfurterki),
- Eintopf (jednogarnkowe danie obiadowe, wyjątkowo szybkie w przygotowaniu – może zawierać mięso, ziemniaki lub kaszę, warzywa i aromatyczne przyprawy),
- Bratkartoffeln (danie z pokrojonych w talarki, smażonych ziemniaków),
Jeśli chodzi o desery, ogromną popularnością cieszy się austriacki Apfelstrudel (strudel jabłkowy). To cienko rozwałkowane ciasto, na którym układa się kawałki jabłek, rodzynki, a całość doprawia cynamonem (niekiedy rumem) i zawija w sposób przypominający polskiego makowca. Deser podaje się na ciepło, w towarzystwie lodów i bitej śmietany.
Dbanie o środowisko
To dla Niemców niezwykle ważny aspekt codziennego życia, dlatego warto już od początku uczyć się starannego segregowania odpadów. W razie potrzeby nie bój się zadawać pytań – szybko nauczysz się, jak poprawnie wykorzystywać odpowiednie pojemniki.
Niedziele
Jeszcze do niedawna robienie zakupów w niedzielę było w Polsce szeroko stosowaną praktyką. W wielu rejonach Niemiec już od lat sklepy są w ten dzień zamknięte. Warto o tym pamiętać, planując zakupy oraz posiłki. Ten dzień zazwyczaj upływa spokojnie, na odpoczynku i spotkaniach z rodziną oraz przyjaciółmi. Nieodłącznym elementem jest popołudniowa kawa (znacznie bardziej lubiana przez Niemców niż herbata) oraz ciasto.
Punktualność
Jako naród Niemcy ogromną wagę przykładają do punktualności. Weź to pod uwagę, planując wizyty oraz towarzysząc swojemu podopiecznemu w codziennych czynnościach. Znacznie lepsze wrażenie wywrzecie, jeśli pojawicie się nieco za wcześnie niż za późno. Jeśli wiesz, że nie uda Wam się dotrzeć na umówione spotkanie o ustalonej porze, postaraj się wcześniej zadzwonić i o tym uprzedzić.
Pamiętaj, że poznawanie nowej kultury to długotrwały proces. Warto być otwartym i zachowywać pozytywne nastawienie. Czas spędzany z podopiecznym możesz również wykorzystać na przybliżenie mu tradycji panującym w Twoim kraju – dzięki temu dowie się czegoś nowego, przyjemnie spędzi czas, a także będziecie mieli okazję, by wymienić się informacjami i lepiej poznać siebie nawzajem.