Stało się. Umowa podpisana, wyjazd zarezerwowany, masz już w ręku bilet do Niemiec. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po tym, jak przygotować się do wyjazdu, by o niczym nie zapomnieć i uniknąć przykrych niespodzianek.
Zdobądź jak najwięcej informacji
Poproś agencję o wszelkie informacje jakie posiadają o podopiecznym i – jeśli to możliwe – o kontakt z poprzednią opiekunką. Poznaj choroby na jakie cierpi senior i dowiedz się o nich jak najwięcej. Przejrzyj także nasz Poradnik Opiekunki, który otrzymasz razem z umową (możesz go także pobrać TUTAJ), by wiedzieć jak zapewnić starszej osobie odpowiednią opiekę.
To bardzo ważne, ponieważ nie tylko ułatwi Ci wykonywanie czynności wokół podopiecznego, ale także przygotuje Cię na to, co możesz zastać na miejscu. Na przykład, jeśli senior cierpi na demencję, będziesz musiała uzbroić się w dużo cierpliwości i poznać sposoby na sprawne komunikowanie się z nim. Jeżeli natomiast podopieczny jest osobą leżącą, niezbędne będzie nauczenie się technik podnoszenia i sadzania.
Poznaj miejscowość
Warto także trochę czasu poświęcić na poznanie regionu, w którym przyjdzie Ci mieszkać przez najbliższe tygodnie. Zobacz jakie oferuje atrakcje i możliwości spędzania wolnego czasu. Zmobilizuje Cię to, by w czasie wolnym – zamiast spędzać czas w swoim pokoju – zażywać świeżego powietrza i oderwać się od codzienności. To bardzo ważne. Odkrywanie nowych miejsc, zawieranie znajomości czy po prostu aktywność fizyczna pozwolą Ci czerpać większą satysfakcję z wyjazdu i zmniejszyć tęsknotę za domem.
Przekaż bliskim niezbędne informacje
Nie zapomnij, by zostawić bliskim adres, pod jakim będziesz się znajdować, a także szczegóły dotyczące samej podróży. W dobie telefonów komórkowych może się to wydawać zbędne, ale Twoja rodzina będzie czuła się pewniej, wiedząc, gdzie dokładnie jesteś.
Zadbaj o mieszkanie i rachunki
Dla własnego wewnętrznego spokoju upewnij się, że pod Twoją nieobecność ktoś dba o Twoje mieszkanie. Zostaw domownikom instrukcje odnośnie podlewania kwiatów, karmienia zwierząt czy pilnowania terminów związanych z rachunkami czy wywozem śmieci. Osoby mieszkające samotnie powinny zadbać o to, by ktoś regularnie odbierał korespondencję. Rachunki w takiej sytuacji można opłacić z góry albo uruchomić w banku zlecenia stałe.
Powtórz najważniejsze zwroty w języku niemieckim
Przed wyjazdem warto poświęcić trochę czasu na powtórkę językową. Przyjeżdżając na miejsce z pewnością poznasz rodzinę podopiecznego, która pokaże Ci dom, okolicę, opowie o seniorze. Przygotuj sobie pytania, które Cię nurtują, a także powtórz słownictwo związane z opieką, sprzątaniem czy odżywianiem. Przygotuj także krótką informację o sobie: jak się nazywasz, skąd pochodzisz, jakie masz doświadczenie. Nie przejmuj się jeśli nie mówisz płynnie po niemiecku. Dla bliskich seniora ważniejszy będzie Twój uśmiech i przyjazne nastawienie.
Zrób sobie listę rzeczy do zabrania
Jeśli chcesz mieć pewność, że niczego nie zapomnisz, zrób sobie listę rzeczy do zabrania. Na miejscu będziesz miała zagwarantowane posiłki, pościel, ręczniki. Zabierz więc ze sobą tylko to, co jest niezbędne. W pierwszej kolejności upewnij się, że masz przy sobie bilet, dowód osobisty, telefon komórkowy i ładowarkę. Te podstawowe elementy pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek.
Jeśli chodzi o ubiór, lepiej postawić na wygodne spodnie, bluzy i obuwie. W niektórych domach pranie robi się raz w tygodniu, więc dobrze mieć kilka zestawów na każdy dzień tygodnia. Jeden czy dwa bardziej eleganckie zestawy przydadzą się do wyjścia do restauracji czy innej, specjalnej okazji.
Zabierz ze sobą także ulubione kosmetyki. Szampon, odżywkę czy żel po prysznic warto zabrać w większym opakowaniu, by uniknąć kupowania ich na miejscu. Przydatna może okazać się także podręczna apteczka, a także takie przedmioty jak obcinacz do paznokci, pęseta czy pilnik.
O tym, co jeszcze warto zabrać ze sobą, mówi Barbara Buczacka, właścicielka agencji Active Care, która przez kilka lat pracowała w charakterze opiekunki osób starszych:
„Trzeba oczywiście zabrać dowód osobisty, warto też mieć przy sobie jakieś pieniądze, chociażby 20 Euro. Opiekunkom polecam także zabranie podstawowych leków, na ból głowy czy gardła, ponieważ leki w Niemczech są bardzo drogie. Przydatne mogą być również rozmówki czy słownik albo aplikacja do tłumaczenia zainstalowana w telefonie, która ułatwi porozumiewanie się w języku niemieckim. Ja zabierałam ze sobą również kosmetyki, bo używam specyficznych preparatów, zabierałam ulubione słodycze i oczywiście laptop do rozmów z bliskimi czy do obejrzenia serialu w chwili wolnej od pracy.”
Drobny upominek dla rodziny
Nie jest to obowiązek, ale wiele opiekunek przywozi ze sobą mały prezent dla bliskich podopiecznego. Może to być jakiś polski przysmak, pudełko czekoladek czy własny wyrób, na przykład słoik domowego dżemu. Ten drobny gest pozwoli przełamać pierwsze lody i od początku zadbać o dobrą relację z podopiecznym i jego rodziną.