Zastanawiasz się nad wyjazdem w ramach całodobowej opieki nad seniorem? Zobacz, jakie czekają na Ciebie zadania, a czym w ogóle nie powinnaś się zajmować. Odpowiadamy na pytanie, jaki jest zakres obowiązków Opiekunki osób starszych w Niemczech.
Formy opieki nad osobami starszymi w Niemczech
Istnieje kilka podstawowych form opieki nad osobami starszymi w Niemczech. Jak wyglądają? Przede wszystkim członkowie rodziny mogą samodzielnie zajmować się osobą, która wymaga pomocy. Popularnym rozwiązaniem są również domy opieki (tzw. Heim) oraz opieka stacjonarna, ambulatoryjna (tzw. Pflegedienst).
Opiekunki dbają o osobę starszą w ramach tzw. opieki całodobowej, czyli 24 Stunden-Betreuung. Nie oznacza to jednak, że pracują bez chwili przerwy przez całą dobę. Podobnie jak członkowie rodziny, Opiekunki żyją z podopiecznym w jednym domu. Dzięki temu mogą uczestniczyć w jego codziennych aktywnościach i rytuałach. Czym dokładnie się zajmują? Jaki jest zakres obowiązków Opiekunki osób starszych w Niemczech?
Dowiedz się więcej: Opieka całodobowa nad osobami starszymi w Niemczech – na czym to polega?
Najważniejsze kompetencje Opiekunki
Opiekunka osób starszych w Niemczech nie musi mieć formalnego wykształcenia. Wszyscy, którzy chcą się odpowiednio przygotować, mogą jednak wziąć udział w specjalnych szkoleniach i kursach. Bardzo pomocne są też materiały do nauki na własną rękę, dostępne choćby w Akademii Active Care. Na czym warto szczególnie się skoncentrować? Pierwszym krokiem jest opanowanie języka niemieckiego na poziomie umożliwiającym komunikację. Każda Opiekunka powinna też opanować zagadnienia z zakresu codziennej opieki nad seniorem, takich jak:
- pielęgnacja ciała,
- pomoc w przemieszczaniu się,
- pomoc w gospodarstwie domowym,
- aktywizacja.
Podstawowe zadania Opiekunki są umieszczone już w ofercie pracy. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji seniora. Opieka za każdym razem będzie wyglądać trochę inaczej. Właśnie dlatego warto znać jego stan zdrowia, stopień mobilności oraz charakter pomocy, jakiej potrzebuje. Bywa, że część drobnych obowiązków przejmują jego bliscy. Czasami podopiecznego kilka razy w tygodniu odwiedza też pielęgniarka. W czasie pobytu w Niemczech Opiekunka może liczyć na stałą pomoc koordynatora, który pomoże uzgodnić kilka podstawowych kwestii, takich jak dostęp do sieci internetowej, ustalenie rytmu zmian oraz warunków wyżywienia, regulacja przerw i czasu wolnego.
Rola Opiekunki w życiu podopiecznego
Starsza, schorowana osoba potrzebuje pomocy i wsparcia nawet w najprostszych, codziennych czynnościach. Właśnie dlatego opieka nie może się ograniczać tylko do umawiania wizyt lekarskich lub pilnowania, aby podopieczny wziął na czas przepisane lekarstwa.
Opiekunka każdego dnia będzie towarzyszyć seniorowi podczas mniej lub bardziej wymagających rytuałów. Stanie się emocjonalnym wsparciem, pomoże prowadzić domowe ognisko i zachować samodzielność. Kluczowe znaczenie dla powodzenia tego przedsięwzięcia ma oczywiście silna, oparta na zaufaniu relacja. Jaki jest zakres obowiązków Opiekunki osób starszych w Niemczech?
Przeczytaj również: Opieka nad osobą leżącą – o czym należy pamiętać
Co nie należy do zadań Opiekunki?
Istnieje ryzyko, że niektóre czynności pogorszą stan podopiecznego, jeśli będą przeprowadzane bez odpowiednich umiejętności. Właśnie dlatego niemieckie prawo ściśle reguluje, jakich zadań nie powinna się podejmować osoba bez wiedzy medycznej i określonych kwalifikacji. Wyłącznie do zadań pielęgniarki będą należeć między innymi:
- dawkowanie i wydzielanie leków przepisanych przez lekarza,
- zmiana opatrunków,
- podłączenie kroplówki lub cewnika oraz robienie zastrzyków.
Opiekunka nie powinna też samodzielnie obcinać paznokci seniorom cierpiącym na cukrzycę, szczególnie jeśli posiadają tzw. stopę cukrzycową. Po wydaniu szczegółowych instrukcji przez personel medyczny można natomiast robić przygotowane wcześniej zastrzyki przeciwzakrzepowe i stosowane w leczeniu cukrzycy. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak postępować, możemy poprosić o poradę lekarza prowadzącego. Specjaliści często udzielają pisemnych wskazówek, dzięki którym opieka przebiega w bezpieczny, kontrolowany sposób.
Przeczytaj również: Cukrzyca u osób starszych – co musisz wiedzieć
Jaki jest zakres obowiązków Opiekunki?
Wszystkie czynności, których podejmujemy się w ramach opieki, są w jakiś sposób związane z podopiecznym. Ważne, aby zapewnić mu komfort, pomóc w czynnościach pielęgnacyjnych i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Wiemy już, jakich zadań lepiej unikać. Przed wyjazdem warto jednak jednoznacznie określić, jaki jest zakres obowiązków Opiekunki osób starszych w Niemczech. Należą do nich przede wszystkim:
- pielęgnacja skóry, w tym kremowanie i zapobieganie odleżynom,
- pomóc w zachowaniu higieny (kąpiele, obcinanie paznokci, mycie głowy, golenie), ubieraniu się i dbaniu o wygląd,
- asysta przy podnoszeniu się, zmianie pozycji oraz poruszaniu się,
- robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, pomoc w przestrzeganiu zaleconej przez specjalistę diety oraz pilnowanie, aby podopieczny przyjmował odpowiednią ilość płynów,
- załatwianie ważnych spraw urzędowych, odbieranie i wysyłanie przesyłek na poczcie itp.,
- pomoc w utrzymywaniu czystości w domu lub mieszkaniu seniora (np. zmiana pościeli, ścielenie łóżka, odkurzanie i mycie podłóg, ścieranie kurzy, pranie i prasowanie),
- pomoc w opiece nad zwierzęciem domowym,
- organizowanie czasu i aktywizowanie seniora (gry, zabawy i ćwiczenia umysłowe, zachęcanie do chodzenia, samoopieki oraz wykonywania prostych obowiązków, zachęcanie do aktywności fizycznej w miarę jego możliwości, monitorowanie jego stanu podczas ćwiczeń itp.),
- towarzyszenie osobie starszej w podróży i podczas spacerów,
- udzielenie opieki w sytuacjach szczególnych, np. przy upadku lub omdleniu.
Przeczytaj również: Omdlenia i zasłabnięcia – jak pomóc seniorowi?
Aktywizacja i samodzielność seniora
Uwaga! Aktywizacja jest bardzo ważnym elementem profilaktyki wielu chorób. Szczególnie istotne jest, aby podopieczny pozostał możliwie najbardziej samodzielny. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego aktywność jest taka ważna i jak ją wprowadzić pomimo niechęci osoby starszej, przeczytaj wpisy: Aktywność seniora – jak radzić sobie z wymówkami?, Ćwiczenia dla chorych na Alzheimera oraz Ruch to zdrowie. Jak ćwiczyć z seniorem?. Różne formy aktywizacji oraz kwestię samodzielności seniora omówiliśmy natomiast w artykułach: Samodzielność osób starszych – jak ją wspierać?, Ubieranie seniora – o czym trzeba pamiętać, Jak zorganizować czas osobie starszej?.