Cały dzień dbasz o komfort podopiecznego, ale czy pamiętasz o swoich potrzebach i regeneracji? Poznaj kilka rzeczy, które pomogą Ci utrzymać dobre samopoczucie podczas pobytu w Niemczech.
Pamiętaj o zbilansowanej diecie i nawodnieniu
Wiele opiekunek wpada w wir zadań i obowiązków, zapominając o prawidłowym odżywianiu i nawadnianiu. To błąd, który potrafi nieść za sobą poważne konsekwencje. Jeśli nie będziesz regularnie jeść i pić, Twój organizm może mieć problemy z prawidłowym funkcjonowaniem.
Dbanie o bogate odżywczo posiłki i zdrowe napoje będzie korzystne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego podopiecznego. Jeśli sam odmawia posiłków, nie chce pić wody, przygotuj porcję dla siebie i dla niego. Widząc jak jesz lub pijesz wodę np. w trakcie rozmowy, prawdopodobnie sam zacznie to robić.
Zadbaj o ruch
Gdy już dostarczysz swojemu organizmowi paliwa w postaci zdrowego jedzenia, pamiętaj o aktywności fizycznej. Kilka minut codziennej gimnastyki usprawni pracę całego ciała. Wzmocni mięśnie, dotleni umysł. Gimnastykę połącz z krótką serią rozciągania, która rozluźni napięte miejsca. Nie forsuj się, wszystkie ćwiczenia wykonuj powoli i w miarę swoich możliwości. Gimnastyka powinna być przyjemnością, a nie udręką. W trakcie ruchu wytwarzają się endorfiny nazywane hormonami szczęścia. Warto więc pamiętać o ich regularnej produkcji!
Jeśli stan podopiecznego na to pozwala, wprowadź do planu dnia wspólne spacery. To przyjemny i zdrowy sposób na spędzenie czasu. Dystans powinien być dostosowany do możliwości osoby starszej.
Utrzymuj kontakt z bliskimi
Wyjazd jako opiekunka osoby starszej w Niemczech trwa kilka tygodni. Jednym ten czas mija bardzo szybko, zaś dla innych rozłąka z bliskimi potrafi być długa i bolesna. Dlatego utrzymywanie stałej relacji z mężem, dzieckiem, koleżanką czy inną bliską osobą jest niezwykle ważne w pracy w innym kraju. Jeśli masz taką możliwość, staraj się z kimś rozmawiać codziennie lub co drugi dzień. Wyślij smsa, e-mail, nagraj video, na którym opowiadasz o swoim dniu i uczuciach. Kontakt z bliskimi pomoże w utrzymaniu równowagi psychicznej i nie pozwoli Ci poczuć się samotną.
Rozwijaj lub znajdź hobby
Lubisz czytać książki albo szydełkować? Relaksuje Cię rozwiązywanie krzyżówek? Uwielbiasz śpiewać? W trakcie wyjazdu znajdź chwilę na rozwijanie swoich zainteresowań. Jeśli nie masz hobby, poświęć ten czas na poszukiwania. Swoją pasję możesz realizować np. w trakcie drzemek podopiecznego lub gdy spędza czas z rodziną. Posiadanie hobby pozwoli Ci oderwać się na chwilę od swoich obowiązków.
Poznaj miasto
Przygotowując się do wyjazdu, pewnie sprawdziłaś w Internecie miejsce, do którego jedziesz. Wiesz, jak blisko domu znajdują się sklepy, apteki, gabinety lekarskie. Ale czy zwracasz uwagę na atrakcje, które możesz odwiedzić w wolnym czasie? Jeśli tak, to super! A jeśli nie, szybko nadrób zaległości. Poznaj miasto, w którym będziesz żyć przez kilka tygodni. Wyjście do miasta to okazja do poprawy znajomości języka niemieckiego, poznania klimatu miejsca, pracy nad swoją pewnością siebie.
Wykorzystaj czas w domu
Po powrocie do Polski spędź czas, robiąc rzeczy, które lubisz. Zapomnij o pracy, spotkaj się ze znajomymi i rodziną. Może pójdź do kina albo na zakupy? Czas w domu to moment na złapanie oddechu i regenerację sił. Dlatego jeśli przez ostatnie tygodnie miałaś problemy ze snem, daj sobie szansę na ich „odespanie”. Nie śpiesz się, żyj tempem, w którym czujesz się najlepiej.
Nie ignoruj symptomów
Praca opiekuna osoby starszej jest trudnym i wymagającym zajęciem. Codzienny kontakt z chorobami i cierpieniem innych, może powodować spadek nastroju, zmęczenie, stany depresyjne. Pamiętaj, że długotrwałe wyczerpanie psychiczne może prowadzić także do wypalenia zawodowego. Jeśli czujesz, że Twoje samopoczucie się pogarsza, od razu działaj. Porozmawiaj o tym z bliską osobą, skontaktuj się ze swoim koordynatorem w Active Care. Wspólnie znajdziemy sposób, jak pomóc Ci przejść przez ten trudny czas.
Twoja praca i poświęcenie ma sens
Zdrowie psychiczne i fizyczne jest kluczowe w pracy opiekuna osoby starszej. Dlatego będąc na wyjeździe, pamiętaj o byciu w formie. Umilaj sobie wolny czas małymi przyjemnościami. Przeczytaj ciekawą książkę, pójdź na spacer, prześpij się, zadzwoń do przyjaciółki. Twój dobry nastrój ma ogromny wpływ na samopoczucie podopiecznego oraz wykonywane obowiązki. I pamiętaj, że ten zawód wiąże się nie tylko z dużą odpowiedzialnością, ale i radością.