Zgaga, pieczenie w przełyku, cofanie się treści pokarmowej do gardła. Refluks objawia się na różne sposoby i potrafi utrudnić życie. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednia dieta może przykre objawy ograniczyć. Sprawdź, jak pomóc seniorowi z refluksem.
Czym jest refluks?
Refluks to zarzucanie treści pokarmowej z żołądka z powrotem do przełyku. Powoduje on podrażnienie, a niekiedy uszkodzenie błony śluzowej ze względu na działanie żołądkowych soków trawiennych.
Przeczytaj również: Częste choroby osób starszych
Przyczyną takiej reakcji organizmu jest nieprawidłowa praca dolnego zwieracza przełyku, który tworzy przegrodę między żołądkiem i przełykiem. Może ją powodować:
- otyłość,
- cukrzyca,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia opróżniania żołądka,
- nadużywanie alkoholu.
Jak rozpoznać refluks? Dla tej choroby charakterystyczna jest cała gama dolegliwości, związanych z nieprawidłową pracą układu pokarmowego. Należą do niej:
- zgaga,
- cofanie się treści pokarmowej,
- częste odbijanie się,
- pieczenie w przełyku.
Objawom tym mogą dodatkowo towarzyszyć:
- chrypka, suchy kaszel, ból w klatce piersiowej,
- nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu,
- zapalenie dziąseł.
Charakterystyczne dla refluksu jest nasilanie się symptomów podczas leżenia na wznak, schylania się lub ucisku. Oznacza to, że na refluks może wskazywać na przykład powracająca zgaga w porze nocnej.
Dieta dla osób z refluksem – czego unikać
Osoby cierpiące na refluks powinny wystrzegać się używek i nałogów. Palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu będą potęgowały nieprzyjemne objawy. Podobne działanie ma kawa, czekolada oraz napoje gazowane.
Przeczytaj również: Dieta osoby starszej – jakie posiłki przygotowywać dla seniora?
Produkty żywnościowe, których należy unikać w diecie seniora:
- owoce cytrusowe,
- cebula,
- pomidor,
- ogórek,
- mięta,
- kasza gryczana,
- sery (żółty, topiony, camembert, brie),
- ostre przyprawy.
Z jadłospisu osoby chorej na refluks powinny zniknąć też tłuste potrawy, w tym tłuste gatunki mięs i drobiu, jak golonka, baleron, salami, kaczka, a także wędliny i pasztety. Należy unikać także jedzenia typu fast-food.
Dieta dla osób z refluksem – co jeść, by osłabić objawy
Przygotowując posiłki dla osoby z refluksem należy pamiętać o tym, by zawierały produkty pomagające podnosić ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku. W ten sposób można zapobiec cofaniu się treści żołądkowej. Należą do nich:
- chude mięsa, na przykład drób, cielęcina,
- dobrej jakości wędliny, na przykład szybka drobiowa, polędwica,
- chude produkty mleczne: mleko, jogurt, kefir, maślanka z obniżoną zawartością tłuszczu,
- warzywa: marchew, buraki, ziemniaki, kalafior, szpinak.
Bardzo ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej w postaci wody mineralnej oraz ziołowych herbat, pamiętając, by wystrzegać się herbaty z mięty.
Przeczytaj również: Odwodnienie u seniora
Dozwolone są także niektóre przyprawy, a wśród nich: bazylia, oregano, koper włoski, estragon, rozmaryn oraz szałwia.
Jeśli seniora najdzie ochota na słodki deser, świetnie sprawdzi się na przykład ciasto biszkoptowe.
Wsparcie dla seniora z refluksem – najważniejsze zasady
Wiesz już, czego unikać, a co powinno znajdować się w diecie seniora cierpiącego na objawy refluksu. Poznaj jeszcze kilka zasad, związanych z żywieniem (i nie tylko), które pomogą osłabić uciążliwe dolegliwości:
- Podczas gotowania unikaj smażenia i grillowania. Potrawy powinny być gotowane, duszone, pieczone w foli albo gotowane na parze.
- Podawaj więcej posiłków w mniejszej ilości. Osoby z refluksem powinny zjadać 5-6 dań w ciągu dnia.
- Równie ważne jest tempo jedzenia. Upewnij się, że podopieczny nie śpieszy się podczas spożywania posiłków i dokładnie rozdrabnia pokarm.
- Senior powinien unikać pozycji leżącej bezpośrednio po posiłku. Jeśli jest osobą z niepełnosprawnością ruchową, warto zadbać, by łóżko w porze dnia było lekko podniesione, zwłaszcza w trakcie i po jedzeniu.
- Zapewnij podopiecznemu odpowiednią dawkę ruchu.