Wyjeżdżasz do seniora z niepełnosprawnością? Dowiedz się, jak opiekować się osobą starszą na wózku. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci się przygotować.
Opieka nad seniorem z niepełnosprawnością. Pierwsze kroki
Badania pokazują, że to właśnie seniorzy z niepełnosprawnością bardzo często potrzebują stałej obecności Opiekunki. Podopieczny, który nie jest w stanie poruszać się samodzielnie wymaga też nieco innego podejścia niż osoby z zaburzeniami wzroku lub słuchu.
Przeczytaj również: Opieka nad osobą starszą niesłyszącą
Oczywiście, pewne rzeczy pozostają niezmienne. Senior może nie być w stanie ubrać się, kłaść lub wstawać z łóżka we własnym zakresie. Wówczas bardzo ważna staje się prawidłowa technika podnoszenia i przenoszenia, która została omówiona we wpisie: Bezpieczne unoszenie i sadzanie osoby starszej. Pamiętaj, że jego sytuacja jest trudna. Odpowiednie nastawienie i empatia to podstawa. Nie jesteś pewna, czy potrafisz obdarzyć go odpowiednią ilością cierpliwości? Nie rób niczego na siłę! Pamiętaj, że w opiece ogromne znaczenie ma również Twój komfort i dobry nastrój. Tylko wtedy zbudujecie zdrowe relacje. Dlatego dokładnie się zastanów, zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe.
Na naszym blogu udzielamy wielu przydatnych wskazówek, które pomogą Ci się przygotować. Wiesz, że osoba starsza jest mniej mobilna? Sprawdź artykuły: Ubieranie seniora – o czym trzeba pamiętać?oraz Opieka nad osobą leżącą. Zastanawiasz się, jak opiekować się osobą starszą na wózku, aby zatroszczyć się o jej higienę? Poświęciliśmy temu zagadnieniu obszerny wpis: Pielęgnacja ciała seniora.
Jak przygotować dom dla seniora z niepełnosprawnością?
Osoba starsza ma problemy z mobilnością? Dopilnuj, aby mogła przemieszczać się w obrębie własnego mieszkania bez przeszkód. Chociaż możesz potrzebować pomocy jej rodziny, pewne rzeczy jesteś w stanie zrobić na własną rękę. Na szczęście, życiowa przestrzeń seniorów z niepełnosprawnością jest zazwyczaj wyposażona w różnego rodzaju pomoce. Specjalistyczny sprzęt ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków, a dla podopiecznego może okazać się jedyną szansą na zachowanie większej niezależności i stopniowy powrót do normalności. Oczywiście ma to miejsce wtedy, kiedy przyczyna jego sytuacji jest tymczasowa i wynika na przykład z poważniejszego wypadku komunikacyjnego.
Na szczególną uwagę zasługuje łazienka. Dzięki dostępnym na rynku akcesoriom podopieczny nie będzie przeżywać upokorzenia będąc mytym przez kogoś innego. Wystarczy, że pod prysznicem zainstalujecie ławeczkę lub taboret prysznicowy. Fotele obrotowe do wanny spodobają się tym bardziej wymagającym; czasami jednak wystarczą strategicznie rozmieszczone uchwyty i poręcze. Zainstalujcie je też obok łóżka i wszędzie tam, gdzie senior może potrzebować dodatkowego oparcia.
Aby mógł swobodnie manewrować, warto wcześniej usunąć ewentualne chodniki lub dywany. Co zrobić z wystającymi progami? Jeśli wymiana nie wchodzi w grę, postawcie na listwy przypodłogowe, które zniwelują uporczywe nierówności. Czego jeszcze powinnaś dopilnować? Pamiętaj, aby wszystkie rzeczy osobiste i podręczne niezbędniki były łatwo dostępne. Jeśli sytuacja tego wymaga, zmień ułożenie przedmiotów w kuchni, aby znajdowały się w szafkach na niższym poziomie. Zadbaj też o oświetlenie. Zwłaszcza w ciągach komunikacyjnych przydadzą się lampy podłogowe.
Sprawdź także: Udar mózgu. Jak rozpoznać, udzielić pierwszej pomocy i wspierać seniora w rehabilitacji
Jak opiekować się osobą starszą na wózku?
Niezależnie od powodu, który przyczynił się do obecnego stanu seniora musi on pozostać możliwie najbardziej aktywny. Brak ruchu i samodzielności wkrótce obróci się przeciwko niemu. Dlatego nawet jeśli jest wyjątkowo niechętny, zadaniem Opiekunki pozostaje nakłanianie go do przejęcia inicjatywy.
Wiesz, że uczęszcza na rehabilitację? Poproś specjalistę o poradę. Regularne, proste ćwiczenia potrafią w takich przypadkach uczynić cuda. Zanim wstanie z łóżka poproś, aby kilka razy zginał i rozprostowywał nogi. Podobnie w przypadku rąk. Nie wyręczaj go też przy porannej lub wieczornej toalecie. Zawsze warto w pierwszej kolejności upewnić się, co dokładnie mu dolega. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na jak wiele możecie sobie pozwolić. Osoba starsza ma sprawne ręce? Pozwól jej pomagać w domu, nawet jeżeli zabiera jej to wiele czasu.
Jeśli zaniedbacie ten aspekt, w późniejszym czasie mogą pojawić się znacznie większe problemy z ubieraniem lub czynnościami higienicznymi. Oczywiście, wszelkiego rodzaju aktywność powinna być dopasowana do jego możliwości. Uważnie obserwuj jego zachowanie, a w razie jakichkolwiek problemów przerwij wykonywane sekwencje.
Sprawdź także: Opieka nad niewidomym lub słabowidzącym seniorem
Senior z niepełnosprawnością – o czym jeszcze warto pamiętać?
Jak opiekować się osobą starszą na wózku? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że ich sytuacja jest wyjątkowo trudna. Często prowadzi do gniewu, wstydu, strachu lub rezygnacji. To, co dotychczas nie sprawiało mu problemów nagle okazuje się przeszkodą nie do pokonania. W takich przypadkach wiele zależy od nastawienia Opiekunki. Zauważyłaś, że powoli wycofuje się z życia społecznego? Spacery na świeżym powietrzu, spotkania z bliskimi i stały rozkład dnia są niezbędne nie tylko dla jego zdrowia, ale przede wszystkim – sfery psychicznej i emocjonalnej. Nie dopuść do tego, aby całe dnie spędzał w mieszkaniu. Senior powinien też każdego ranka przebierać się ze stroju nocnego w dzienny oraz towarzyszyć Ci podczas zakupów, gotowania lub wycierania kurzy. Odpowiedni harmonogram zmniejszy ryzyko gwałtownego obniżenia nastroju i spadku samoakceptacji.
Przeczytaj również: Opiekunko, dbaj o siebie!
Opiekunko, dbaj o siebie!
Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Stan seniora jest wyjątkowo ciężki? Całe dnie spędza na łóżku i w wózku? Przypilnuj, aby regularnie zmieniał pozycję, obserwuj jego ciało i ostrożnie obchodź się z jego skórą podczas codziennej pielęgnacji. To złote zasady prawidłowej profilaktyki odleżyn. Więcej porad na ten temat umieściliśmy w osobnym wpisie: Jak zapobiegać odleżynom u osoby starszej?
Równocześnie jednak nie zapomnij o sobie. Na Opiekunkę czeka wiele zagrożeń, między innymi ryzyko fizycznego przemęczenia, wypalenia zawodowego, długotrwałego stresu i zaniedbania własnego zdrowia w związku z koncentracją na osobie podopiecznego. Dlatego nawet jeśli opieka nad osobą starszą jest całodobowa, wydziel trochę czasu tylko dla siebie. Kilka razy dziennie pomagasz mu siadać i podnosić się? Zachowaj o prawidłową postawę ciała, aby nie obciążać nadmiernie kręgosłupa.