Podopieczni unieruchomieni w łóżku bardzo często potrzebują pomocy ze zmianą produktów chłonnych. Podobne zadanie czeka nas podczas opieki nad seniorem z inkontynencją. Jak zrobić to w prawidłowy i bezpieczny sposób? Przedstawiamy, jak krok po kroku wymienić pieluchomajtki u osoby starszej.
Zapewnij komfort podopiecznemu
Podczas zmiany produktu chłonnego koniecznie trzeba zapewnić podopiecznemu poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że dbanie o higienę i zaspokajanie potrzeb fizjologicznych to najbardziej intymna sfera życia. Właśnie dlatego Opiekunka powinna zachować dużo taktu, empatii i ostrożności. Bardzo ważna jest też prawidłowa komunikacja. Co zrobić, żeby uniknąć bezradności i zakłopotania seniora? Przede wszystkim postaraj się zrozumieć jego potrzeby. Wprowadź też odpowiednią organizację, dzięki której proces przebiegnie szybko i sprawnie:
- Zawsze informuj podopiecznego, co zamierzasz zrobić. Jeśli jego stan na to pozwala, poproś o współpracę. Wszystko będzie o wiele łatwiejsze, jeśli może unieść się lub obrócić we wskazanym momencie. Monitoruj przy tym trudności, jakie napotyka, a w razie potrzeby ponownie przejmij inicjatywę.
- Sprawdź, czy w środku panuje odpowiednia temperatura. Zamknij okna i drzwi. Posłuchaj seniora i uwzględnij jego życzenia.
- Postaraj się, aby Twoje ruchy były pewne i delikatne. Nie zrażaj się też, jeśli na samym początku napotkasz trudności. Pamiętaj, że każda Opiekunka potrzebuje trochę czasu, aby nabrać wprawy.
Przeczytaj również: Błędy w komunikacji z osobą starszą
O czym warto pamiętać?
Istnieje wiele rodzajów środków ochronnych. Dobór odpowiednich zależy od stopnia nietrzymania moczu, aktywności (osoba starsza pozostaje w łóżku, chodzi samodzielnie czy porusza się z pomocą?) oraz postury. Koniecznie zmierz obwód podopiecznego w biodrach oraz talii. Następnie możesz porównać te wartości z informacjami na opakowaniach produktów.
Uwaga! Wbrew pozorom, zbyt duże pieluchomajtki są nie tylko o wiele mniej chłonne, ale do tego ułatwiają boczne wycieczki i obniżają komfort osoby starszej. Za małe natomiast mogą uwierać, podrażniać skórę i obcierać w pasie lub pachwinach. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Dopilnuj, aby produkt nie zawierał lateksu, był miękki i bezpieczny dla skóry, nie szeleścił i nie uczulał.
Zastanawiasz się, jak często zmieniać produkty chłonne? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb seniora. Kiedy tylko będzie taka potrzeba, przygotuj pieluchomajtki o podwyższonej chłonności. Pamiętaj, że zbyt rzadka wymiana pieluchomajtek może doprowadzić do odparzeń, odleżyn, zakażenia układu moczowego oraz infekcji cewki moczowej, nerek lub pęcherza.
Przeczytaj również: Opieka nad seniorem z inkontynencją
Wymiana pieluchomajtek u osób starszych – krok po kroku
Opiekunka musi mieć wystarczająco dużo siły, aby w nagłych przypadkach unieść lub przesunąć seniora. Powinna też wiedzieć, w jaki sposób to zrobić, aby uniknąć nadmiernego przeciążania. Niestety, nauka prawidłowej techniki bywa czasami bardzo trudna. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, porozmawiaj z bliskimi seniora lub lekarzem pierwszego kontaktu. Możesz też skorzystać z naszego poradnika. Oto kilka wskazówek, jak wymieniać pieluchomajtki u osób starszych.
Przygotowanie:
- Upewnij się, że masz pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy. Jeszcze zanim przystąpisz do działania, przygotuj więc rękawiczki, środki do oczyszczania i pielęgnacji skóry, podkład higieniczny oraz produkt chłonny.
- Jeśli masz taką możliwość, dopasuj łóżko seniora do swojego wzrostu i opuść boczne barierki.
- Zdezynfekuj dłonie. Zdejmij też biżuterię, która mogłaby przeszkadzać podczas wykonywania kolejnych czynności. Następnie załóż rękawiczki jednorazowego użytku.
- Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć łóżko, podłóż pod pośladki seniora higieniczny podkład.
Przebieg:
- Przygotuj i rozepnij pieluchomajtki.
- Poproś podopiecznego, aby obrócił się na bok lub przewróć go samodzielnie. Jak tego dokonać? W tym celu ugnij jego rękę w łokciu i połóż ją na klatce piersiowej. Następnie przeciwną do ramienia nogę zegnij w stawie kolanowym. Dopiero wtedy możesz przewrócić seniora w kierunku zgiętej ręki.
- Usuń zużyte pieluchomajtki.
- Wykonaj wszystkie czynności pielęgnacyjne: oczyść miejsce zabrudzenia, sprawdź, czy nie pojawiły się ślady odparzeń lub odleżyn, a później dokładnie osusz skórę i nałóż ochronny środek pielęgnacyjny.
- Wymień pieluchomajtki u osoby starszej na nowe. Upewnij się, że są zapięte z obu stron i przylegają do ciała. Jeśli są zawinięte, sprawiają dyskomfort lub w którymś miejscu wpijają się w ciało, wprowadź niezbędne poprawki, zachowując taką samą technikę.
Opiekunko, dbaj o siebie!
Uwaga! Prawidłowa postawa ciała to klucz do sukcesu. Co zrobić, aby uniknąć przeciążenia kręgosłupa? Przede wszystkim stań w lekkim rozkroku i ugnij nogi w kolanach. Wyprostuj się. Unikaj gwałtownych skrętów tułowia i pochyleń. Nie pozostawaj przez dłuższy czas w jednej, nienaturalnej pozycji.
Dowiedz się więcej: Jak dbać o swoje ciało w pracy Opiekuna osoby starszej