Demencja wpływa na procesy myślowe, emocje, zachowanie i umiejętność wykonywania codziennych zadań. Chociaż w większości przypadków jest nieuleczalna, jej objawy można zmniejszyć lub opóźnić. Jak tego dokonać? Na czym polega skuteczne zatrzymywanie demencji? Sprawdź nasze porady dla Opiekunki.
Opieka nad podopiecznymi z demencją
W przypadku osób starszych z demencją bardzo ważne jest dopasowane, kompleksowe leczenie. Niektóre środki przepisane przez lekarza pomogą złagodzić niepokój i agresję. Inne ustabilizują sprawność umysłową i zdolność radzenia sobie na co dzień. Ale to nie wszystko. Istnieje kilka metod usprawniania seniora i zatrzymywania demencji. Odpowiedni trening poprawi procesy poznawcze i percepcję, a dzięki temu również jakość życia. Senior będzie bardziej samodzielny, polepszy się jego nastrój i kondycja psychiczna.
Bardzo ważną rolę odgrywa tu Opiekunka, która pomoże wprowadzić dedykowane formy terapii do jego codziennego harmonogramu. Co dokładnie można zrobić, aby zapobiegać dalszemu rozwojowi demencji? Jak pomóc osobie starszej zachować sprawność umysłową?
Dowiedz się więcej: Jak opiekować się seniorem z demencją?
Na czym polega walka z demencją?
Specjaliści są zgodni. Nie istnieje jeden, kompleksowy sposób postępowania w przypadku chorób otępiennych. Właśnie dlatego warto pamiętać o wielu aspektach pomocy równocześnie. Jaką przybierają formę?
Niektóre metody zatrzymywania demencji skupiają się na poprawie pamięci, rozumienia, myślenia i oceny rzeczywistości. Równie ważne jest jednak ćwiczenie ciała i koordynacji. Nawet drobna gimnastyka powinna być przy tym dopasowana do jego możliwości i stanu zdrowia.
Jak to wszystko połączyć? Chociaż czasami najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, mamy kilka praktycznych wskazówek dla każdej Opiekunki.
Zatrzymywanie demencji a ćwiczenia
Aktywność fizyczna to podstawa. Regularne ćwiczenia opóźnią otępienie i pozytywnie wpłyną na organizm podopiecznego. Wzmocnią wydolność, gibkość i równowagę, są też ważne dla ogólnego dobrostanu seniora.
Które z nich będą najlepsze? Choćby popularne ćwiczenia aerobowe. Oczywiście, z niektórych lepiej zrezygnować, szczególnie kiedy są zbyt intensywne lub zwyczajnie nie sprawiają żadnej przyjemności.
Dobrze sprawdza się w tym charakterze na przykład zwykły, dłuższy marsz, odbywany 2-3 razy w tygodniu. Co jeszcze można wykonywać? Między innymi ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające, manualne, zapobiegające upadkom lub utrzymujące prawidłową postawę ciała. Uwaga! Pilnuj, aby senior nie wstrzymywał oddechu w trakcie aktywności i uważnie monitoruj jego samopoczucie. Unikaj skoków, zeskoków oraz ćwiczeń w pozycji z głową w dół lub takich, które wywołują ból.
Dowiedz się więcej: Profilaktyka upadków u seniora
Aktywizacja seniora z demencją
Może przybierać bardzo różne formy. Ważną formą zatrzymywania demencji jest wspieranie samodzielności seniora. Dotyczy to również zwykłych, prostych, codziennych czynności, takich jak ubieranie, poruszanie się, golenie, czesanie, poranna i wieczorna toaleta, ścieranie kurzu, mycie naczyń lub jedzenie. W żadnym wypadku nie powinno się go poganiać lub wyręczać, zanim nie spróbuje dokończyć czynności na własną rękę. Tego rodzaju aktywizacja pozwoli zachować umiejętności, które jeszcze nie sprawiają mu trudności.
Wspieranie niezależności to nie wszystko. Istnieje wiele sposobów na intelektualną stymulację osoby starszej, która cierpi na choroby otępienne. Jakie ćwiczenia umysłowe i aktywności przyniosą najlepsze rezultaty? Są to między innymi:
- spacery,
- słuchanie muzyki,
- wspólne oglądanie rodzinnych zdjęć,
- zabawa z ukochanym zwierzęciem,
- wykonywanie codziennych prac domowych,
- wspólne przygotowanie ozdób i dekoracji do mieszkania,
- rysowanie i kolorowanie,
- układanie puzzli, gry karciane i planszowe,
- dyskusja o treści obejrzanych przez seniora filmów lub przeczytanych artykułów w gazecie,
- rozwiazywanie krzyżówek, rebusów, szarad,
- zachęcanie do snucia opowieści z przeszłości.
Przeczytaj również: Aktywność seniora – jak radzić sobie z wymówkami?
Czas na relaks
Jedną z ulubionych metod walki z demencją jest… muzykoterapia. W każdym przypadku może ona wyglądać trochę inaczej. Czasami polega na zwykłym, aktywnym słuchaniu muzyki. Warto wtedy sprawdzić, jakich wykonawców osoba starsza lubi najbardziej. Jeśli sytuacja temu sprzyja, przyjmijcie bardziej aktywną postawę. Wspólny śpiew, gra na instrumentach lub taniec polepszą nastrój, pomogą rozładować frustracje oraz nawiązać kontakty z innymi. Wieczorami nie zapomnijcie natomiast o krótkich chwilach relaksu. Nawet zwykłe, spokojne piosenki pozwolą uwolnić nagromadzone przez cały dzień napięcie.
Ćwiczenia pamięci i kontakt z bliskimi
Trudno przecenić ich znaczenie. Właściwie dobrane, mogą stymulować ważne obszary mózgu, poprawić orientację w przestrzeni, łagodzić zaburzenia zachowania. Czas spędzony na wspominaniu dobrych chwil z przeszłości jest świetnym sposobem na wzmocnienie samooceny i podtrzymywanie więzi społecznych. A przecież to właśnie bliskie relacje z otoczeniem zajmują specjalne miejsce w zatrzymywaniu demencji. Jeśli to możliwe, zachęcaj rodzinę podopiecznego do częstszych odwiedzin. Poszukaj też innych osób lub grup w okolicy, które pomogą przełamać poczucie samotności i izolacji.
W czasie spotkań i rozmów Opiekunka może wykorzystać dosłownie wszystko: albumy ze zdjęciami, pamiątki z młodości, znajome dźwięki lub zapachy, potrawy znane z dzieciństwa. Warto zapytać choćby o historię osób uwiecznionych na fotografiach, ich imiona i nazwiska oraz stopień pokrewieństwa.
Zatrzymywanie demencji. Porady dla Opiekunki
Żeby działania profilaktyczne odniosły sukces, konieczne jest pełne zaangażowanie chorego. Niestety, charakterystyczne objawy chorób otępiennych, takie jak upośledzenie pamięci, nastroju oraz umiejętności skupienia uwagi, mogą dawać się we znaki. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem pracy z podopiecznym warto poznać kilka pomocnych wskazówek. O czym należy pamiętać?
- Zawsze warto starać się, aby gry i ćwiczenia były jak najbardziej atrakcyjne i różnorodne. Dobrze, jeśli pobudzą nie tylko myślenie, ale też sferę emocjonalną. Jak tego dokonać? Aktywizuj seniora w sposób, który również Tobie sprawi przyjemność. Postaw na twórcze działania, które pozwolą wyrazić siebie, polepszą samopoczucie i wzmocnią poczucie własnej wartości. Jeśli nie masz pomysłu, co wybrać, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Przykładowe aktywności dla osób starszych cierpiących na choroby otępienne zawarliśmy na przykład we wpisie: Ćwiczenia dla chorych na Alzheimera.
- Stwórz listę rzeczy, których moglibyście spróbować w przyszłości. Obserwuj, czy spodobały się osobie starszej. Dzięki temu będziesz w stanie jeszcze lepiej zaplanować wspólne zajęcia. Senior nie jest skory do współpracy? Być może jego bliscy będą mieli pomocne sugestie. Spróbuj dowiedzieć się, co wcześniej sprawiało mu przyjemność, a jakich aktywności warto unikać.
- Wysiłek musi być dopasowany do możliwości chorego. Jeśli zaczyna się męczyć, zróbcie chwilę przerwy. Kluczowe znaczenie przy każdym zadaniu ma cierpliwość, serdeczność i ciągła uwaga Opiekunki.
- Odpowiednia motywacja to klucz do sukcesu. Jak ją podtrzymać? Przede wszystkim podopieczni muszą otrzymywać zrozumiałe informacje o zadaniach, jakie ich czekają. Warto w przystępny sposób wytłumaczyć, do czego dokładnie dążycie. Znajomość celów napędzi do działania i sprawi, że współpraca będzie łatwiejsza.